Globi

Izraeli sulmon Iranin me dronë, goditet baza ushtarake, çfarë pritet? Teherani: Vendet bërthamore të sigurta

Shkruar nga Liberale

Izraeli sulmon Iranin me dronë, goditet baza ushtarake, çfarë

Një zyrtar i lartë iranian tha se Teherani nuk pret hakmarrje të menjëhershme pas aksionit ushtarak të Izraelit sonte. Kështu shkruan agjencia ruse Tass.

IAEA nuk regjistron ndonjë dëmtim në objektet bërthamore iraniane pas sulmit me dron që i atribuohet Izraelit në Iran, afër Esfahanit. Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike e raporton këtë, duke konfirmuar kështu garancitë e dhëna mga Teherani.

Izraeli sulmon me dronë

Mbrojtja ajrore iraniane rrëzoi tre drone, me sa duket të lëshuar nga Izraeli, pranë bazës në Isfahan. Kjo është bërë e ditur nga agjencia iraniane e hapësirës. - “Ata thanë se ne lëshuam 500 dronë dhe raketa vetëvrasëse, tani ata përgjigjen me tre nga këta dronë, të cilët janë rrëzuar të gjithë”, shkruan zëdhënësi i agjencisë iraniane të hapësirës, ​​Hossein Dalirian në X. “Ata thjesht thonë se nuk e kanë informuar Amerikën fillimisht,” shton ai.

Tel Aviv: Një sinjal për Iranin se Izraeli ka aftësinë të godasë brenda vendit

Një burim izraelit e tha këtë për Washington Post duke komentuar sulmin e kufizuar të mbrëmjes së sotme në territorin iranian, afër Esfahanit. Deklarata është marrë edhe nga gazeta izraelite Haaretz.

Një komandant iranian: "Nuk ka dëme"

Një komandant i lartë i ushtrisë iraniane, Siavosh Mihandoust, i tha televizionit shtetëror se nuk u shkaktuan dëme në sulmin gjatë natës. Këtë e raporton The Guardian. Komandanti tha se zhurma e dëgjuar gjatë natës në Esfahan erdhi për shkak të sistemeve të mbrojtjes ajrore që synonin "objekte të dyshimta".

Irani: Termocentralet bërthamore të Isfahanit janë plotësisht të sigurta

Uzinat bërthamore në Isfahan , një qytet në Iranin qendror i goditur nga sulmet izraelite, janë "plotësisht të sigurta" pas bastisjeve mbrëmë. "Uzinat bërthamore në provincën Isfahan janë plotësisht të sigurta", raporton agjencia e lajmeve Tasnim, duke cituar "burime të besueshme". Raketat e lëshuara drejt Izraelit u nisën nga baza në Isfahan.

Hapësira ajrore iraniane është rihapur, raporton CNN, duke cituar zyrtarë të Teheranit.

Qeveria australiane u ka kërkuar qytetarëve të saj në Izrael që "të largohen nëse është e sigurt për ta bërë këtë".

Qeveria australiane u ka kërkuar qytetarëve të saj në Izrael që "të largohen nëse është e sigurt për ta bërë këtë". “Ekziston një kërcënim i fortë i reprezaljeve ushtarake dhe sulmeve terroriste kundër Izraelit dhe interesave izraelite në të gjithë rajonin. Situata e sigurisë mund të përkeqësohet me shpejtësi. Ne u bëjmë thirrje australianëve në Izrael ose në territoret e pushtuara palestineze që të largohen nëse është e sigurt për ta bërë këtë,” sipas një postimi në

Departamenti paralajmëroi se "sulmet ushtarake mund të rezultojnë në mbyllje të hapësirës ajrore, anulime dhe devijime fluturimesh dhe ndërprerje të tjera të udhëtimit". Në veçanti, ai është i shqetësuar se Aeroporti Ndërkombëtar Ben Gurion i Tel Avivit "mund të pezullojë operacionet për shkak të shqetësimeve të shtuara të sigurisë në çdo kohë dhe në një njoftim të shkurtër."

Dje Izraeli paralajmëroi Shtetet e Bashkuara se do të hakmerren kundër Iranit në ditët në vijim: raporton CNN, duke cituar një udhëheqës të lartë amerikan. "Ne nuk e kemi miratuar përgjigjen," tha burimi.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH