Globi

I pasionuar pas arteve marciale, kush është MINISTRI i ri rus që Putini i besoi "Mbrojtjen"?

Shkruar nga Liberale

I pasionuar pas arteve marciale, kush është MINISTRI i ri rus që

Për herë të parë në 12 vite, Rusia ka një ministër të ri të mbrojtjes.

Më 12 Maj, Kremlini njoftoi se Presidenti Vladimir Putin kishte emëruar ekonomistin Andrei Belousov për të zëvendësuar ministrin afatgjatë të mbrojtjes Sergei Shoigu.

Edhe pse kishte kohë që kishte zëra se një riorganizim ishte në plan, pak prisnin që Putin të zgjidhte një civil pa përvojë as në ushtri dhe as në shërbimet e sigurisë për të zëvendësuar Shoigu.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha se emërimi i propozuar i një civili tregoi rolin e ministrit të mbrojtjes të kërkuar për "risi".

“Ai që është më i hapur ndaj risive është ai që do të jetë fitimtar në fushën e betejës”, tha ai.

Si ministër i mbrojtjes, Belousov do të duhet të menaxhojë shpenzimet ushtarake të Rusisë, të cilat që nga viti 2024 përbëjnë rreth 30% të buxhetit të Rusisë – rreth 36.6 trilion rubla (324 miliardë paund).

I pasionuar pas arteve marciale, kush është MINISTRI i ri rus që

Kush është Andrei Belousov?

Andrei Removich Belousov lindi më 17 Mars 1959 në Moskë nga Rem, një ekonomist dhe Larisa, një radiokimiste.

Ai mori një diplomë në ekonomi nga Universiteti Shtetëror i Moskës në 1981 dhe ndoqi një karrierë në akademi për disa vite. Në fund të viteve 1990, ai filloi të punojë si këshilltar i kryeministrave rusë, ndërsa punonte për një doktoraturë, të cilën e mori në 2006.

Është emëruar ministër për zhvillim ekonomik në vitin 2012; vitin e ardhshëm, ai u bë ndihmës i zotit Putin.

Në vitin 2020, ai u emërua zëvendëskryeministër i parë i Rusisë. Që atëherë ai ka fituar një reputacion si një besnik i Putinit, pasi thuhet se ka qenë i vetmi anëtar i "rrethimit ekonomik" të presidentit që ka mbështetur aneksimin e Krimesë nga Rusia në vitin 2014.

Belousov vlerësohet gjithashtu për hartimin e ideve kryesore ekonomike të ndjekura nga Kremlini në vitet e fundit dhe u pa si një nga ideologët kryesorë pas një sërë planesh ambicioze të miratuara nga zoti Putin kur filloi mandatin e tij të katërt presidencial në 2018.

Ai ishte gjithashtu një mbështetës kryesor i rritjes së TVSH-së nga 18 në 20% në 2019.

Belousov dihet se është një mbrojtës i linjës së ashpër të interesave shtetërore mbi ato të bizneseve. Ai ka mbrojtur prej kohësh rregullore të rrepta, rritje të investimeve qeveritare dhe prani të gjerë të shtetit në ekonomi.

Në vitin 2018, u zbulua një letër në të cilën Belousov sugjeronte sekuestrimin e fitimeve të tepërta nga 14 kompani të mëdha metalurgjike dhe kimike.

Ashtu si presidenti Putin, Belousov është i afërt me Kishën Ortodokse Ruse. Mendohet se është pagëzuar në vitin 2007.

Thuhet se ai është një entuziast i arteve marciale - siç është Presidenti Putin, i cili praktikoi karate dhe sambo sportive luftarake ruse në rininë e tij./ Përgatiti Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH