Globi

Alienë në një qendër tregtare në Miami, e vërteta e pamjeve virale në mediat sociale dhe pse ndërhyri policia

Shkruar nga Liberale
Alienë në një qendër tregtare në Miami, e vërteta

 

Prej disa ditësh në rrjetet sociale po qarkullojnë pamjet e një ndërhyrjeje masive të policisë në një qendër tregtare në Majami. Një dislokim forcash kaq masive ka nxitur teori nga më të ndryshme. Më i popullarizuari në mesin e përdoruesve? "Ka alien në qendrën tregtare" thonë qindra përdorues në TikTok , duke shpërndarë një video që do të vërtetonte vërtetësinë e këtij versioni. Imazhet në fjalë janë bërë virale dhe tregojnë dhjetëra makina policie, me drita ndezëse, që rrethojnë  Bayside Marketplace .

Dëshmitarët flasin për të shtëna nga policia dhe momente tensioni për atë që do të kishte qenë një ngjarje e pazakontë.

Por cila është e vërteta në gjithë këtë? Fillimisht duhet sqaruar se pamjet i referohen natës së ndërrimit të viteve : policia e Majamit ndërhyri në  Bayside Marketplace për të shuar shqetësimet e shkaktuara nga një grup prej 50 djemsh, të cilët me "shkopinj" dhe "material piroteknik". Zjarri në qendër të qytetit. Asgjë më shumë se një luftë.

Dhe Alienët? Figura e zgjatur e ngatërruar me një jashtëtokësor nuk do të ishte gjë tjetër veçse një hije, përmasat e së cilës shtrembërohen nga prania e tymit dhe dritave të policisë: në video mund të vërehet edhe personi (një qenie njerëzore) të cilit i përket silueta. Ndryshe nga rrjetet sociale, në realitet shihet një "hije" alienësh në Miami.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH