Globi

Donald Trump i sigurt: Do të fitoj në zgjedhjet presidenciale

Shkruar nga Liberale

Donald Trump i sigurt: Do të fitoj në zgjedhjet presidenciale

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, tha në mitingun e mbrëmshëm në Iowa se me siguri do ta mposhtë presidentin aktual Joe Biden në zgjedhjet e këtij viti, të cilin e konsideron “presidentin më të keq në histori”.

Pikërisht në përvjetorin e tretë të sulmit të mbështetësve të tij në Kapitol, Trump mbajti dy mitingje në Iowa, një shtet i vogël amerikan në Midwest, i cili më 15 janar është i pari që fillon zgjedhjet paraprake republikane për nominimin presidencial të partisë.

Miliarderi republikan, i cili ëndërron rizgjedhjen në nëntor, pavarësisht katër akuzave penale, do të përballet me votuesit në tetë ditë për herë të parë që nga largimi i papritur i presidencës më 20 janar.

Në një fjalim të gjatë, Trump siguroi mbështetësit e tij në Iowa se do të “fitojë për herë të tretë” në zgjedhjet presidenciale në nëntor. Ai kurrë nuk e pranoi humbjen në zgjedhjet e katër viteve më parë dhe pretendon se Biden ia “vodhi” ato.

Duke e përshkruar Bidenin si presidentin “më të keq” në historinë e Shteteve të Bashkuara, Trump u tha qindra mbështetësve se vendi është në rënie të thellë dhe kërcënohet nga një depresion i ri i madh. Në të njëjtën kohë, ai e konsideron veten shansin e fundit për shpëtim.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH