Aktualitet

Bilanci i Covid-19, 7 humbje jete në 24 orët e fundit

Shkruar nga Liberale
Bilanci i Covid-19, 7 humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat në lidhje me koronavirusin në Shqipëri. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 3507 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, 617 qytetarë.

Janë 8396 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 178 pacientë, nga të cilët 34 janë në gjendje më të rënduar.

Po ashtu, nuk e kanë fituar betejën me COVID-19 shtatë qytetarë, përkatësisht: 1 qytetare nga Kruja 41 vjeçe, 1 qytetar nga Durrësi 43 vjeç, 1 qytetare nga Kavaja 59 vjeçe, 1 qytetare nga Devolli, 62 vjeçe, 1 qytetar nga Lezha 79 vjeç dhe 2 qytetarë nga Elbasani të moshave 78-88 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 869 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarëve në 161,497 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (05 Tetor 2021)

Raste të reja ditore 617

Të shëruar në 24 orë 869

Të shtruar në spitale 178

Humbje jete në 24 orë 7

Testime ditore 3507

Testime totale 1,220,300

Raste pozitive 172,618

Raste të shëruara 161,497

Raste Aktive 8396

Humbje jete 2,725

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3713

Durrës 924

Fier 730

Shkodër 656

Vlorë 499

Elbasan 458

Lezhë 336

Berat 328

Gjirokastër 220

Kukës 189

Korçë 182

Dibër 161

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH