Showbiz

Australia jep dritë jeshile për kërpudhat halucinogjene dhe ekstazinë për përdorim mjekësor

Shkruar nga Liberale
Australia jep dritë jeshile për kërpudhat halucinogjene dhe

Duke filluar nga sot në Australi do të lejohet të përshkruhen për qëllime terapeutike Mdma (ose ekstazi) dhe psilocybin, një substancë që përmban kërpudhat halucinogjene. Pas dekadash kriminalizimi, në muajt e fundit Administrata e Mallrave Terapeutike (TGA) e Kanberrës njoftoi çuditërisht se nga 1 korriku çdo psikiatër që posedon autorizime specifike mund të vendosin në recetë MDMA për trajtimin e çrregullimit të stresit post-traumatik dhe psilocybin për trajtimin e depresionit rezistent ndaj terapive të tjera.

Australia është kombi i parë në botë që autorizon përdorimin mjekësor të dy substancave që zakonisht përdoren si ilaçe rekreative: vendimi erdhi pas një prove të gjatë klinike. Receta e MDMA dhe psilocybin do të kufizohet vetëm për qëllime mjekësore dhe konsumi do të vazhdojë të jetë i ndaluar për popullatën e përgjithshme. Dr David Caldicott, profesor i mjekësisë së urgjencës në Universitetin Kombëtar Australian, kishte folur muajt e fundit për një "hap shumë të mirëpritur larg asaj që ka qenë demonizimi me dekada".

Administrata e Mallrave Terapeutike, ose organi publik që rregullon disponueshmërinë e barnave në Australi, është i bindur se këto substanca mund të çojnë në përparim vendimtar në trajtimin e disa çrregullimeve mendore. Mike Musker, një studiues i shëndetit mendor dhe parandalimit të vetëvrasjeve në Universitetin e Australisë Jugore, i tha Agence France-Presse (AFP) se MDMA është në gjendje t'u japë pacientëve "një ndjenjë të lidhjes" që i lejon ata të lehtësojnë kontaktin me terapistin dhe të diskutojnë përvojat e tyre traumatike. “Efekti psikoshpirtëror” i psilocibinës, “i cili nuk arrihet me barnat tradicionale (…), mund të ndryshojë perceptimin për veten dhe me pak fat, mund t'ju bëjë të dëshironi të jetoni”.

Shkencëtari tha gjithashtu se dyshonte se këto ilaçe do të përdoreshin gjerësisht nga pacientët para vitit 2024 dhe siguroi se procesi terapeutik nuk do të konsistonte në marrjen e një pilule dhe zhdukjen në ajër. Në fakt, terapistëve do t'u kërkohet të qëndrojnë me pacientët ndërsa ata janë nën ndikimin e drogës.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH