Globi

Zelensky, tur në Evropë për mbështetje ushtarake dhe hapje të negociatave me BE

Shkruar nga Liberale

Volodymyr Zelensky ka mbërritur këtë të hënë në Checkers në Buckinghamshire për bisedime me kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar, Rishi Sunak. Kryeministri ka publikuar një imazh të dyshes së tyre të përqafuar.

Vizita e Zelensky vjen pas udhëtimeve në Romë, Berlin dhe Paris, dhe në fund në Mbretërinë e Bashkuar, e cila javën e kaluar që u zotua të dërgojë raketa lundrimi me rreze më të gjata për të mbështetur përpjekjet e Ukrainës për të dëbuar forcat ruse nga territori i saj.

Përpara udhëtimit Zelenskiy shkroi në Twitter: “Mbretëria e Bashkuar është një lider kur bëhet fjalë për zgjerimin e aftësive tona në tokë dhe në ajër. Ky bashkëpunim do të vazhdojë edhe sot. Do të takoj mikun tim Rishi. Ne do të zhvillojmë negociata thelbësore ballë për ballë dhe në delegacione.”

Sunak tha në një deklaratë: “Ky është një moment vendimtar në rezistencën e Ukrainës ndaj një lufte të tmerrshme agresioni që ata nuk e zgjodhën apo provokuan. Ata kanë nevojë për mbështetjen e qëndrueshme të komunitetit ndërkombëtar për t'u mbrojtur kundër breshërisë së sulmeve të pandërprera dhe pa dallim, që kanë qenë realiteti i tyre i përditshëm për më shumë se një vit. Ne nuk duhet t'i zhgënjejmë ata.”

Nderim me çmim në Gjermani

Të dielën Volodymyr Zelensky përshëndeti "mbështetjen e fuqishme" të Gjermanisë në formën e një pakete ndihme me vlerë gati 3 miliardë dollarë amerikanë, pasi iu dha çmimi prestigjioz "Charlemagne".

Gjatë fundjavës, Berlini njoftoi premtimin më të madh të Gjermanisë për ndihmën ushtarake që nga fillimi i luftës. Në një deklaratë, ministria gjermane e mbrojtjes tha se paketa do të përfshijë 30 tanke Leopard dhe 20 Marder nga rezervat industriale, si dhe transportues të blinduar të personelit, drone zbulimi dhe municione.

Në ceremoninë e Charlmagne në qytetin perëndimor gjerman të Aachen, Zelensky falënderoi kancelarin Olaf Scholz për "solidaritetin e tij fantastik", duke thënë se "çdo gjë në këtë paketë sigurie do të forcojë ndjeshëm mbrojtjen tonë". Çmimi "Charlemagne", i quajtur sipas themeluesit frank të asaj që u bë Perandoria e Shenjtë Romake, është çmimi më i vjetër që jepet për shërbimet për Bashkimin Evropian.

Scholz tha se Evropa duhet të falënderojë popullin ukrainas për mbrojtjen e vlerave evropiane përballë agresionit rus. “Ne qëndrojmë bashkë!”, tha politikani socialdemokrat. “Ne i përkasim së bashku! Dhe: historia jonë e përbashkët do të vazhdojë.”

Kreu i qeverisë gjermane ishte më i rezervuar në përgjigje të ofertës së Zelenskiy për mbështetjen gjermane për një "koalicion avion luftarak", të cilin presidenti ukrainas e përshkroi si shqetësimin kryesor pas turneut të tij në kryeqytetet evropiane./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH