Showbiz

Studimi amerikan: Produktet për drejtimin e flokëve shkaktojnë kancer të mitrës

Shkruar nga Liberale
Studimi amerikan: Produktet për drejtimin e flokëve shkaktojnë

Përdorimi i produkteve për rregullimin e flokëve mund të rrisë ndjeshëm rrezikun e kancerit të mitrës tek gratë që i përdorin ato shpesh, ka arritur në përfundimin një studim i ri i madh shkencor në SHBA, i pari që ka bërë një lidhje të tillë.

Studiuesit, të udhëhequr nga Dr. Alexandra White e Institutit Kombëtar të SHBA për Sigurinë e Shëndetit Mjedisor (NIEHS), i cili bëri publikimin përkatës në revistën e Institutit Kombëtar të Kancerit, sipas Reuters dhe "New York Times", analizuan të dhënat mbi afro 34,000 gra të moshës 35 deri në 74 vjeç për rreth 11 vjet, gjatë të cilave 378 u diagnostikuan me kancer të mitrës.

Ai zbuloi se gratë që kishin përdorur produkte për rregullimin e flokëve më shumë se katër herë në në një vit, kishin rreth dy herë e gjysmë më shumë gjasa për të zhvilluar këtë kancer. Përdorimi më pak i shpeshtë i produkteve të tilla u shoqërua vetëm me një rritje margjinale të rrezikut të kancerit.

“Ne kemi llogaritur se deri në moshën 70-vjeçare, 1.64% e grave që nuk kishin përdorur kurrë produkte flokësh u zhvilluan nga kanceri i mitrës, por shkalla u rrit në 4.05% për ato që i përdornin ato shpesh. Megjithatë, është e rëndësishme të merret parasysh se ky kancer është relativisht i rrallë”, tha White.

Hulumtimet e mëparshme kanë treguar se produktet për rregullimin e flokëve përmbajnë kimikate që prishin funksionin endokrin. Në të kaluarën produkte të tilla janë shoqëruar gjithashtu me një rrezik më të madh të kancerit të gjirit, vezoreve dhe kancereve të tjera të ndjeshme ndaj hormoneve.

“Gjetjet tona përfaqësojnë dëshminë e parë epidemiologjike të një lidhjeje midis përdorimit të produkteve të rregullimit dhe kancerit të mitrës. Nevojiten kërkime të mëtejshme për të identifikuar kimikate specifike përgjegjëse për këtë marrëdhënie”, thanë studiuesit. Substancat si parabenet, bisfenoli A, disa metale dhe formaldehidi, të cilat janë gjetur në rregulluesit e flokëve, mund të kontribuojnë në një rrezik të shtuar të kancerit.

Megjithatë, produktet e flokëve si bojërat, nuk duket se rrisin rrezikun e kancerit të mitrës. Ky kancer gjinekologjik në përgjithësi shfaq një tendencë në rritje vitet e fundit, veçanërisht në formën e tij më agresive.

Sipas Institutit Kombëtar të Kancerit në SHBA, rreth 66,000 raste të reja të kancerit të mitrës priten në vitin 2022, duke përbërë 3.4% të të gjitha rasteve të reja me kancer në vend këtë vit. Ky kancer parashikohet gjithashtu të jetë përgjegjës për rreth 12,550 vdekje, ose 2.1% e të gjitha vdekjeve nga kanceri në SHBA në vitin 2022. Gratë afrikano-amerikane kanë proporcionalisht më shumë gjasa të përdorin produkte për drejtimin e flokëve dhe për këtë arsye janë në rrezik më të madh, sipas shkencëtarëve./Përshtati Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH