Sociale

Dhurata perfekte për 8 Mars/ Retinoli: Çdo gjë që duhet të dini rreth produktit që lufton RRUDHAT

Shkruar nga Liberale

Dhurata perfekte për 8 Mars/ Retinoli: Çdo gjë që duhet

Duket se të gjithë po përdorin retinoidet në rutinat e tyre - por pse?

Dhurata perfekte për 8 Mars/ Retinoli: Çdo gjë që duhet

Ekspertët shpjegojnë saktësisht çfarë bën derivati i vitaminës A dhe si ta bëni atë të punojë për lëkurën tuaj. Duke pasur parasysh se është një nga ingredientët më të diskutuar dhe më të rekomanduar nga ekspertët në kujdesin e lëkurës sot, ende ka shumë mister dhe konfuzion rreth retinolit.

Dhurata perfekte për 8 Mars/ Retinoli: Çdo gjë që duhet

Shënjuesit e bukurisë e dinë se është shpallur si një nga ingredientët më efektiv dhe të provuar. Sondazhi vjetor i Choice Awards i Allure tregoi se retinoli është një nga komponentët më të kërkuar në produkte të kujdesit të lëkurës por edhe disa nga blerësit më të zgjuar ende nuk janë të sigurt përse dhe nëse është e duhura për ta, pyesin cilat produkte janë retinolët më të mira dhe kërkojnë sqarime në lidhje me terminologjinë e retinolit kundër retinoidëve.

Dhurata perfekte për 8 Mars/ Retinoli: Çdo gjë që duhet

Jo domosdoshmërisht keni nevojë të pyesni dermatologun për detajet shkencore se çfarë bën retinoli por gjithmonë është një ide e mirë të bëheni më të njohur me mënyrën se si funksionojnë përbërësit, çfarë adresojnë dhe nëse jeni një kandidat i mirë për ti përdorur ata - sidomos kur ka kaq shumë mite rreth tyre, ashtu si me produktet e retinolit./LIBERALE.AL

Poll
SHQIPENGLISH