Aktualitet

Pedagogia: Testi i maturës nuk ishte në nivelin e duhur, nuk duhet...

Shkruar nga Liberale
Pedagogia: Testi i maturës nuk ishte në nivelin e duhur, nuk duhet...

E ftuar në rubrikën “Opinion”, në News24, pedagogia Irsa Ruçi foli për Maturën Shtetërore dhe testin e Gjuhës Shqipe dhe Letërsisë.

Ajo tha se testi i maturës nuk ishte në nivelin e duhur, ndërsa kritikoi ashpër edhe përkthimin jo të saktë të pyetjeve, duke hënë se fakti që duan ta modernizojnë testin nuk do të thotë ta banalizojnë atë.

“Do vazhdojë të bëhet një zhurmë e madhe, nëse ne nuk reflektojmë. Nuk është e rastit kjo që ndodhi, ishte momenti ku ne duhet të marrim përgjegjësitë për të parë në një këndvështrim më të gjerë se matura. Ai test ndoshta mund të shërbejë si një trampolinë prej ku duhet të kapen. Provimi i bëri të rinjtë të kuptojnë se diçka duhet të ndryshojë”, tha pedagogia.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH