Sport

Ministri i Brendshëm francez akuzon Benzema-në se ka lidhje me një organizatë terroriste

Shkruar nga Liberale
Ministri i Brendshëm francez akuzon Benzema-në se ka lidhje me

Futbollisti Karim Benzema, i transferua sëfundmi në skuadrën arabe Al-Ittihad pas një karriere të gjatë në Real Madrid, shprehu mbështetjen e tij për Palestinën në konfliktin me Izraelin.

Pas kësaj mbështetjeje, sulmuesi i yllit ka marrë kritika, por Franca është vendi ku ai po merr akuza të rënda. Kreu i Ministrisë së Brendshme, Gerald Darmanin po akuzon Benzema-në për lidhje me një grup terrorist të quajtur Vëllazëria Myslimane.

"Zoti Karim Benzema ka lidhje famëkeqe, siç e dimë të gjithë, me Vëllazërinë Myslimane," tha Darmanin në Rrjetin CNews.

Në një postim të fundit në Instagram, Karim Benzema shprehu mbështetjen dhe kërkesën e tij që të gjitha bombardimet të ndalen në Rripin e Gazës, duke mbrojtur fëmijët dhe gratë nga çdo dëm. Ai shkroi: "Të gjitha lutjet tona shkojnë për të gjithë banorët e Gazës që janë edhe një herë viktima të bombardimeve të padrejta që nuk falin gra apo fëmijë."

Vëllazëria Myslimane lindi në Egjipt gjatë vitit 1928 në Ismalia, në verilindje të Kajros. Ishte një grup i themeluar nga Sheik Hassan Al-Banna. Konsiderohet një organizatë reformiste e udhëheqjes sunite që i vuri vetes dy qëllime specifike: të çlirojnë vendin nga shtypja britanike dhe të marrin pushtetin në Egjipt për ta mbushur atë me vlera islame.

Vëllazëria u bë e njohur duke organizuar aktivitete bamirësie dhe sociale për klasën punëtore dhe të mesme. Ky program lejoi që feja të kishte një vend të privilegjuar falë një lëvizjeje popullore të bazuar në arsim, e cila ishte e destinuar të garantonte rigjenerimin e Islamit. Një investim kyç në sytë e Hassan Al-Banna, i cili ishte drejtuesi kryesor i kësaj organizate.

Egjipti e ka cilësuar këtë organizatë si terroriste, po ashtu edhe vende të tjera e kanë futur në listën e zezë./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH