Aktualitet

Ky është vrasësi gjakftohtë nga Lushnja që qëlloi me plumb në kokë 27-vjeçarin në Gjermani. Hetuesit të hutuar nga shkaku i ngjarjes

Shkruar nga Liberale
Ky është vrasësi gjakftohtë nga Lushnja që qëlloi

Qerim D., një 17-vjeçar nga Shqipëria, është në paraburgim pasi dyshohet se ka qëlluar një 27-vjeçar, bashkëkombës të tij. Vrasja u regjistrua në Kaltenkirchen. I vrari Reols Hysneli, 27-vjeçar, u gjet më 25 nëntor në një pyll pranë zonës. Në lidhje me hetimet, hetuesit dhe prokuroria publike ka ende “dhimbje koke”.

Nën praninë e avokatit të tij, i riu ka thënë: "Kam vrarë një burrë që ishte shtrirë pranë Holsten Springs." Më pas gjyqtari lëshoi ​​një urdhër arresti për vrasje nga pakujdesia dhe 17-vjeçari u dërgua në paraburgim.

Prokurori publik hetues ka konstatuar se vrasësi që qëlloi me plumb në kokë  është nga Lushnja. Edhe pse gjithçka duket e qartë në këtë rast, hetuesit e vrasjes janë ende konfuz për rrethanat e rrëfimit.

Sepse kur i riu ka denoncuar në polici, ka bërë një deklaratë dhe më pas ka shkuar me policinë ku është gjetur kufoma, D. nuk ka ditur se çfarë është "Kaltenkirchen" dhe ka përmendur vetëm "Holsten Therme" si fjalë kyçe.

Në vendngjarje Qerim D. ka përdorur një qen nuhatës për të zbuluar 27-vjeçarin që ishte qëlluar, pa i treguar policisë vendndodhjen e saktë të të ndjerit.

Në Gjermani, vrasësi i dyshuar nuk ka as familje dhe as vendbanim të përhershëm. Dy motrat e tij jetojnë me prindërit në Shqipëri.

Sipas zyrës së prokurorit publik, viktima Ernest D. thuhet se ka fituar 1.5 milionë dollarë nga shitja e drogës. Ai ka disa dënime të mëparshme dhe aktualisht ndodhet në gjyq për trafik droge: 20 kilogramë kokainë, 267 kilogramë hashash. D. u ekspozua sepse bisedat e tij me celularë të koduar nga ofruesit "Sky ECC" dhe "EncroChat" u përgjuan.

Aktualisht hetuesit po përpiqen të zbulojnë ndonjë lidhje mes familjeve të Ernest D. dhe vrasësit Qerim D./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH