Aktualitet

Kushtetuesja tërhiqet për të marrë vendimin përfundimtar për Teatrin

Shkruar nga Liberale
Kushtetuesja tërhiqet për të marrë vendimin

Gjykata Kushtetuese është tërhequr për të marrë vendim përfundimtar për çështjen e Teatrit Kombëtar.

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit dhe Presidenti i Republikës kanë kërkuar shfuqizimin e ligjit special të VKM për transferimin e pronës dhe vendimit të Bashkisë Tiranë për shembjen e Teatrit.

Tashmë pas një seance maratone që filloi sot në orën 10 t ëparadites, trup agjykuese do të marrë një vendim për Teatrin Kombëtar.

‘’Siç jeni në dijeni, mbaruam një seancë maratonë, filloi 10 paradite. Sot u bë realisht gjykimi i themelit të çështjes, ku Presidenti dhe Aleanca kërkuam shfuqizimin e ligjit special të 2018 të VKM së transferimit të pronës së 2020 dhe vendimit të Bashkisë pë shembjen e teatrit.

Pas një debati të gjatë siç e keni ndjekur, Gjykata Kushtetuese e mbylli hetimin, administroi provat dhe u tërhoq për të marrë vendimin përfundimtar.’’- tha përfaqësuesja e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH