Aktualitet

Gazeta Liberale hapet sot: Prangat “pa peshë” të tërmetit

Shkruar nga Liberale
Gazeta Liberale hapet sot: Prangat “pa peshë” të

Dëshpërimi dhe frika e banorëve të Thumanës lexohet klithshëm  në deklaratat e skajshme se janë gati të shkojnë edhe në ferr, sesa t’u ngjiten edhe njëherë atyre pallateve, që megjithatë i shpëtuan shembjes nga lëkundjet e tërmetit të 26 nëntorit.

Por duke i kthyer sytë jo edhe aq larg në kohë, pas  lëkundjeve të 21 shtatorit  kur sipas dëshmive atyre që mundën t’u mbijetonin shembjeve të tre  godinave u ishte thënë nga punonjësit e bashkisë së Krujës se ishin të banueshme, askush nuk ka besim tek fjala e specialistëve se disa syresh kanë nevojë vetëm për riparim.

“Edhe një tërmet tjetër duam ne, u shfarosëm fare si 24 viktimat në Thumanë”, shprehet një vendase aty, ndërsa paslëkundjet nuk janë ndalur duket shënuar një goditje të konsiderueshme prej 4.5 Rihter  në orët e para të mëngjesit të djeshëm.

Tri javë mëngjesit që u mori jetën nën rrënoja 51 njerëzve,  hetimet e prokurorive të Durrësit, Tiranës, Krujës  e Laçit po çojnë përgjegjës pas hekurave.

Këto dhe shumë të tjera do t’i lexoni sot në Gazetën Liberale në print./Gazeta Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH