Showbiz

Foto/ Ndërtesa me pasqyra vezulluese që zhduket në shkretëtirë

Shkruar nga Liberale

Për të gjetur një nga atraksionet më ikonike në Arabinë Saudite, mos kërkoni vetë ndërtesën, kërkoni njerëzit me shkopinj selfie dhe shkëlqimin e unazave.

Maraya është ndërtesa më e madhe e mbuluar me pasqyrë në botë, dhe në periudha të caktuara të ditës struktura duket se avullohet në shkretëtirën përreth.

Ndërtesa, emri i së cilës do të thotë “pasqyrë” ose “reflektues” në arabisht, është një sallë koncertesh me 500 vende, qendër komunitare dhe hapësirë eventesh që ka pritur shfaqje nga artistë si Alicia Keys, Andrea Bocelli, Enrique Iglesias dhe John Legend.

E vendosur përballë peizazhit dramatik të shkretëtirës në AlUla, vetëm 14 milje në Hegra, Maraya ishte një bashkëpunim midis firmës italiane të dizajnit Giò Forma Studio dhe Black Engineering.

“Ne me të vërtetë besojmë se nëse një ndërtesë nuk mund të konkurrojë me peizazhin, ajo duhet ta përmirësojë atë,” thotë Florian Boje, arkitekti i Maraya, për CNN për hapin e tij fillestar.

Ai vazhdon: “Ne patëm fatin të vizitonim vendin dhe u prekëm thellësisht nga peizazhi natyror dhe kulturor, kështu që kur paraqitëm dizajnin tonë, gjëja e parë që shkruam ishte "Asgjë e dukshme nuk duhet të ndërtohet këtu, kështu që nëse vërtet duhet të , duhet të jetë një kub pasqyre i heshtur"".

Rezultati, i cili zgjati gjashtë muaj nga koncepti deri në dorëzim dhe vetëm 76 ditë ndërtimi, u zbulua në vitin 2019.

Sfidat e ndërtesës

Vendosja e sasive të mëdha të xhamit në mes të një shkretëtire përvëluese mund të duket si një recetë për shikimin verbues.

Boje dhe ekipi i tij u nisën për të gjetur materiale që do të përmirësonin pamjen e peizazhit pa përkeqësuar kushtet me diell dhe të nxehtë. Zgjidhja e parë ishte një lloj i ri xhami,  i bërë me bakër.

Giò Forma Studio punoi me kompaninë me bazë në SHBA Guardian Glass për të krijuar Guardian UltraMirror, një produkt veshje me porosi që u krijua për të marrë parasysh klimën e ngrohtë dhe me diell të Arabisë Saudite. Në total, janë 9,740 panele që veshin ndërtesën.

"Zgjuarësia dhe këmbëngulja u shpaguan mirë për Guardian Glass pasi ne duhej të zhvillonim zgjidhjet për nevojat unike të Sallës së Koncerteve Maraya," tha në një deklaratë Jasmin Hodzic, drejtoresha e marketingut në Azi dhe Lindjen e Mesme të kompanisë.

“Sfidat e paraqitura nga terreni dhe korniza kohore ishin para nesh, por ne vazhduam”, shtoi ajo.

Nxehtësia e fortë mund të shkaktojë oksidimin e xhamit, kështu që ekipi zhvilloi një shtresë të veçantë për xhamin Maraya që do të ishte në gjendje t'i rezistonte stuhive të rërës, luhatjeve të mëdha të temperaturës dhe sfidave të tjera të motit të përditshëm që mund të ndodhin në shkretëtirë.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH