Showbiz

Fitorja e Milanit mbyllet me lajmin e keq, Ibrahimoviç i surprizon të gjithë pas ndeshjes: Nuk jam më futbollist

Shkruar nga Liberale
Fitorja e Milanit mbyllet me lajmin e keq, Ibrahimoviç i surprizon

Futbollisti legjendar suedez, Zlatan Ibrahimoviç, ka thënë se ka refuzuar ofertat e disa klubeve, pasi ka vendosur t'i japë fund karrierës së tij si lojtar, raportojnë mediat italiane.

Ibrahimoviç, 41-vjeç, ka njoftuar mbrëmjen e së dielës pas përfundimit të ndeshjes së javës së fundit të 38-të të Serisë A ndërmjet Milanit dhe Veronës (3:1) se ka vendosur t'i japë fund karrierës së tij si lojtar. Ai kishte kontratë me Milanin deri në fund të sezonit, por për shkak të problemeve të lëndimit luajti vetëm katër ndeshje:

"Kam shumë kujtime dhe emocione nga ky stadium. Herën e parë që erdha këtu më dhatë lumturi. Dua të falënderoj familjen time dhe ata që ishin pranë meje për durimin e tyre. Gjithashtu dua të falënderoj familjen time tjetër - timen shokët e skuadrës, trajnerin dhe stafin stërvitor për përgjegjësinë që më dhanë. Dhe në fund - dua t'ju falënderoj tifozët nga zemra. Më keni pritur krahëhapur. Do të jem Milanist për pjesën tjetër e jetës sime. Është koha t'i them lamtumirë futbollit, por jo ty. Është shumë e vështirë, ka shumë emocione. Shihemi, nëse kemi fat", tha ndër të tjera Ibrahimoviç pas ndeshje.

Suedezi më vonë pranoi në një konferencë për shtyp se askush nuk e dinte se ai do ta shpallte këtë lajm:

"Unë nuk jam më futbollist. Këtë nuk ia kam thënë askujt, as familjes dhe as miqve të mi më të ngushtë. Faleminderit për durimin gjatë karrierës sime, tani do të keni më pak punë. Nga e hëna jam njeri i lirë dhe do të hap një kapitull të ri në jetën time. Kam pasur oferta nga klube të tjera, por vendosa se kaq mjafton", tha Ibrahimoviç.

Ai deklaroi gjatë fjalimit të tij pas lojës, ai po përpiqej të gjente dikë që nuk po qante ndërsa shikonte përreth për ta ndihmuar të gjente forcën për të mbajtur lotët:

"Dita nisi me shi, dhe unë mendova se edhe Zoti është i trishtuar sepse Ibra po largohet. Dhe më pas në fushë dhe në tribuna të gjithë qanë për shkakun tim. Unë tregova se jam një Supermen me zemër të madhe", shtoi. Ibrahimoviç.

Kujtojmë se Ibrahimoviç në dy sezone në Milano ka luajtur 163 ndeshje dhe ka shënuar 93 gola. Ai u kthye në janar 2020 dhe ndihmoi Milanin të fitonte titullin e Serie A vitin e kaluar. Ai e filloi karrierën e tij si lojtar në Malmö, ndërsa në karrierë ka luajtur edhe për Ajax, Juventus, Inter, Barcelona, ​​Paris Saint-Germain, Manchester United dhe LA Galaxy. Ai luajti për kombëtaren suedeze në 122 ndeshje dhe shënoi 62 gola.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH