Aktualitet

Dosja e SPAK, Safet Gjici rrezikon deri në 12 vite burg, 5 vjet gruaja e përfshirë në video-skandal

Shkruar nga Liberale
Dosja e SPAK, Safet Gjici rrezikon deri në 12 vite burg, 5 vjet gruaja e

Bazuar në provat e grumbulluara, SPAK i ka kërkuar sot Gjykatës së Posaçme të vendos masën e sigurisë arrest me burg për Safet Gjicin dhe arrest shtëpie për Alma Kaçin. Urdhërat e arrestit që janë ekzekutuar ditën e sotme (24.06.2023) ku Gjici u kap në Tiranë dhe Kaçi në Shkodër.

Video intime e publikuar pak ditë më parë ku shfaqej Safet Gjici në cilësinë e kryetarit të bashkisë Kukës dhe Alma Kaçi si përfaqësuese e një kompanie private që merrej me menaxhimin e qenve endacak është bërë objekt i hetimit të SPAK.

Kaçi shfaqej në video duke i ofruar seks oral Safet Gjiçit në zyrën e institucionit të bashkisë Kukës.

Menjëherë pas publikimit të videos fillestare Gjiçi pasi njoftoi se kishte dhënë dorëheqjen, sqaronte se me vajzën ishte në një marrdhënie intime prej kohësh.

Për të përmbushur kërkesen e 40 vjeçares kryebashkiaku Safet Gjici siç duket dhe nga pamjet filmike të publikuara thërret nënkryetarin Granit Gjana që ta ndihmonte me dokumentacionin që Alma Kaçi të përzgjidhej fituese.

Sipas SPAK është pikërisht kjo video që ngre dyshime të arsyeshme se dy protagonistët në videon intime Gjici dhe Kaçi kanë konsumuar elemëntë të veprave penale të parashikuara në legjislacionin në fuqi.

51 vjeçari Safet Gjici akuzohet për veprën penale të “korrupsionit pasiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose i të zgjedhurve vendorë” neni 260 i kodit penal ku nëse do provohet akuza ai mund të dënohet me burgim nga nga katër deri në dymbëdhjetë vjet.

40 vjeçarja Alma Kaçi akuzohet për veprën penale “Korrupsioni aktiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose të zgjedhurve vendorë “ neni 245 i Kodit Penal ku nëse do provohet akuza ajo mund të dënohet me burgim nga një deri në pesë vjet. / tvklan.al

Neni 245

Korrupsioni aktiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose të zgjedhurve vendorë

(Ndryshuar me ligjin nr. 9275, datë 16.9.2004; shfuqizuar pjesa që parashikon edhe dënimin me gjobë, si dënim kryesor, krahas dënimit me burgim, me ligjin nr. 144, datë 2.5.2013) Premtimi, propozimi ose dhënia, drejtpërdrejt ose tërthorazi, i çfarëdo përfitimi të parregullt, funksionarëve të lartë shtetërorë ose të të zgjedhurve vendorë, për vete ose për persona të tjerë për të kryer ose mos kryer një veprim, që lidhet me detyrën a funksionin e tij, dënohen me burgim nga një deri në pesë vjet

Neni 260

Korrupsioni pasiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose i të zgjedhurve vendorë

(Ndryshuar me ligjin nr. 9275, datë 16.9.2004; shfuqizuar pjesa që parashikon edhe dënimin me gjobë, si dënim kryesor, krahas dënimit me burgim, me ligjin nr. 144, datë 2.5.2013) Kërkimi ose marrja, drejtpërdrejt ose tërthorazi, i çdo lloj përfitimi të parregullt apo i një premtimi të tillë, për vete ose për persona të tjerë, ose pranimi i një oferte a premtimi që vjen nga përfitimi i parregullt, nga funksionari i lartë shtetëror ose i zgjedhuri vendor, për të kryer ose mos kryer një veprim që lidhet me detyrën a funksionin e tij, dënohet me burgim nga katër deri në dymbëdhjetë vjet.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH