Globi

Izraeli sulmon me raketa disa objekte në Siri

Shkruar nga Liberale

Izraeli sulmon me raketa disa objekte në Siri

Associated Press raportoi se agjencia shtetërore e lajmeve Sana, duke cituar një zyrtar ushtarak të paidentifikuar, tha se mbrojtja ajrore rrëzoi disa nga raketat, të cilat erdhën nga drejtimi i Lartësisë Golan të pushtuar nga Izraeli rreth orës 12:42 të mëngjesit me kohën lokale. Sulmet çuan në “humbje materiale” dhe plagosjen e një ushtari, thuhet në deklaratë.

Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut me bazë në Britani, një monitorues i luftës i opozitës, tha se sulmet izraelite goditën dy objekte ushtarake në malet Qalamoun në verilindje të Damaskut, një zonë ku grupi militant libanez Hezbollah ka operacione. Një nga objektivat ishte një dërgesë armësh, tha observatori.

Observatori tha se sulmet përfaqësonin herën e 24-të që Izraeli ka goditur brenda Sirisë që nga fillimi i vitit 2024. Ata kanë vrarë 43 luftëtarë me grupe të ndryshme, duke përfshirë Hezbollahun dhe Gardën Revolucionare paraushtarake të Iranit dhe nëntë civilë.

Nuk kishte asnjë deklaratë të menjëhershme nga zyrtarët izraelitë për sulmet. Izraeli shpesh kryen sulme ndaj objektivave të lidhura me Iranin në Siri, por rrallë i pranon ato.

Javën e kaluar, ushtria izraelite tha se ka kryer 4,500 sulme kundër objektivave të Hezbollahut gjatë pesë muajve të fundit, shumica e të cilave ishin në Liban, ndërsa disa ishin në Siri.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH