Aktualitet

Cilët janë tërmetet më vdekjeprurëse të dy dekadave të fundit

Shkruar nga Liberale
Cilët janë tërmetet më vdekjeprurëse të dy

Tërmeti i 26 nëntorit 2019 është ende i freskët në memorien e shqiptarëve. Tërmeti me magnitudë 6.3 që goditi vendin tonë u  mori jetën 51 njerëzve si dhe shkaktoi dëme të mëdha materiale. Por në 20 vitet e fundit bota ka njohur tërmete shumë më të fortë dhe më të rëndë, më i fundit i të cilëve goditi Turqinë dhe Sirinë në orët e para të mëngjesit. Mediat e huaja raportojnë se numri i viktimave mund të shkojë në 10 mijë, me mijëra të tjerë kanë mbetur të plagosur, ndërsa dëmet konsiderohen të pallogaritshme.

Tërmete të mëdha vdekjeprurëse në dy dekadat e fundit

14 gusht 2021 – Haiti

Një tërmet me magnitudë 7.2 goditi Haitin jugor, duke vrarë më shumë se 2,200 njerëz dhe duke shkatërruar ose dëmtuar rreth 13,000 shtëpi.

28 shtator 2018 – Indonezi

Një tërmet me magnitudë 7.5 goditi ishullin Sulaëesi, duke rezultuar në një cunam 1.5 metër dhe duke vrarë më shumë se 4,300 njerëz.

12 nëntor 2017 – Iran

Një tërmet me magnitudë 7.3 goditi rajonin lindor të Kermanshahut, duke vrarë më shumë se 400 njerëz. Të paktën gjashtë persona vdiqën në vendin fqinj, Irak.

19 shtator 2017 – Meksiko

Një tërmet me magnitudë 7.1 goditi Meksikën qendrore, duke vrarë të paktën 369 njerëz dhe duke shkaktuar më shumë shkatërrime në kryeqytet se çdo tërmet që nga një tërmet i vitit 1985 që vrau mijëra njerëz.

24 gusht 2016 – Itali

Një tërmet me magnitudë 6.2 goditi një grup komunitetesh malore në lindje të Romës në Italinë qendrore, duke vrarë rreth 300 njerëz.

16 Prill 2016 – Ekuador

Një tërmet me magnitudë 7.8 goditi Ekuadorin, duke vrarë më shumë se 650 njerëz në bregdetin e Paqësorit.

26 tetor 2015 – Afganistan

Një tërmet me magnitudë 7.8 goditi verilindjen e Afganistanit, duke vrarë afro 400 njerëz në vend, si dhe në Pakistanin verior.

25 Prill 2015 – Nepal

Një tërmet me magnitudë 7.8 shkatërroi Nepalin e varfër, duke vrarë afro 9,000 njerëz dhe duke i lënë pa banesa më shumë se tetë milionë të tjerë.

3 gusht 2014 – Kinë

Një tërmet me magnitudë 6.3 shkatërroi Kinën jugperëndimore, duke vrarë të paktën 600 njerëz në një zonë të largët të provincës Yunnan.

24 shtator 2013 – Pakistan

Tërmete të dyfishta, me magnitudë 7.7 dhe 6.8 ballë, tronditën provincën jugperëndimore të Balochistanit, duke vrarë të paktën 825 njerëz.

11 gusht 2012 – Iran

Dy tërmete të forta, me magnitudë 6.4 dhe 6.3 ballë respektivisht, vranë të paktën 300 njerëz pranë qytetit të Tabrizit në Iranin veriperëndimor.

23 tetor 2011  - Turqi

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.2 goditi Turqinë juglindore, duke vrarë më shumë se 600 njerëz.

11 Mars 2011 -  Japoni

Një tërmet me magnitudë 9.0 dhe cunami goditi verilindjen e Japonisë, duke vrarë rreth 15,690 njerëz dhe duke plagosur 5,700. Tërmeti shkaktoi gjithashtu fatkeqësinë më të madhe bërthamore në botë që nga Çernobili në 1986.

22 shkurt 2011 – Zelandë e Re

Një tërmet me magnitudë 6.3 goditi Christchurch, duke vrarë të paktën 180 njerëz.

27 shkurt 2010 – Kili

Një tërmet me magnitudë 8.8 dhe cunami i mëvonshëm në Kili vranë më shumë se 500 njerëz, duke shkatërruar qindra mijëra shtëpi dhe duke shkatërruar autostrada dhe ura.

13 janar 2010 – Haiti

Një tërmet me magnitudë 7.0 shkatërroi kryeqytetin e Haitit Port-au-Prince dhe vrau rreth 316,000 njerëz. Kombet e Bashkuara vlerësuan se 80,000 ndërtesa në Port-au-Prince dhe zonat përreth u shkatërruan.

12 maj 2008 – Kinë

Një tërmet me magnitudë 7.8 goditi provincën Sichuan, duke vrarë rreth 87,600 njerëz.

26 dhjetor 2004 – Indonezi

Një tërmet me magnitudë 9.15 në Sumatra shkaktoi një cunam që goditi Indonezinë, Tajlandën, Indinë, Sri Lankan dhe shumë vende të tjera në rajon, duke shkatërruar fshatra dhe ishuj turistikë dhe duke lënë pothuajse 230,000 të vdekur ose të zhdukur.

8 tetor 2005 – Pakistan

Një tërmet me magnitudë 7.6 ballë në verilindje të Islamabadit vrau të paktën 73,000 njerëz. Tërmeti tronditi gjithashtu Kashmirin Indian, duke vrarë 1244 persona edhe atje.

26 dhjetor 2003 – Iran

Një tërmet me magnitudë 6.6 goditi provincën juglindore Kerman dhe rrafshoi qytetin e Bam, duke vrarë 31,000 njerëz.  /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH