Sociale

Kjo është mënyra më e mirë për të detoksifikuar trupin tuaj në mënyrë natyrale

Shkruar nga Liberale

Kjo është mënyra më e mirë për të

Pije për të detoksifikuar trupin tuaj në mënyrë natyrale

Shpesh harrojmë se më e thjeshta ndonjëherë është më e mira! Në çdo rast, kjo është e vërtetë me ujin! Sepse kjo pije natyrale është sigurisht një nga gjërat e para për të ndihmuar në detoksifikimin e trupit tuaj, veçanërisht në sferën renale.

Për shkak se veshkat janë pjesë e sistemit të pastrimit të trupit, prandaj ato duhet të mbështeten gjatë detoksifikimit. Në të vërtetë, çdo ditë, rreth 190 litra gjak filtrohen nga veshkat për të prodhuar mesatarisht 1,5 deri në 2 litra urinë . Pra, për të promovuar këtë punë filtrimi, është e nevojshme të pini rregullisht gjatë ditës, pavarësisht nëse është:

-Ujë
-Uji i pasuruar me ushqime detoksike (lëngje, smoothie, etj.)
-Çajra bimor “detoksifikues”.

Me pak fjalë, për të detoksifikuar trupin tuaj në mënyrë natyrale, fillimisht duhet të hidratoni veten siç duhet! Kështu, trupi do të jetë në gjendje të përdorë burimet e tij për t’u pastruar dhe për të evakuuar mbetjet e trupit, sa më natyrshëm të jetë e mundur!

Ushqime natyrale për një detoksifikimi të suksesshëm

Për të promovuar detoksifikimin e trupit, mund të mbështeteni besnikërisht te natyra e nënës. Sepse ka shumë ushqime që mund ta bëjnë këtë. Nga ana tjetër, në të njëjtën kohë, do të jetë e nevojshme të reduktohen ushqimet që nxisin formimin e mbetjeve të tepërta ose që kanë një veprim të kundërt. Kjo do të thotë, do t’ju duhet të ribalanconi dietën tuaj në mënyrë që trupi juaj të pastrohet. Kështu, do të jetë e nevojshme të përjashtohen gjithçka që është mishi i kuq, ëmbëlsirat, kripa e shtuar, kafeja, alkooli dhe ushqimet e përpunuara gjatë detoksifikimit, në mënyrë që të promovohet puna natyrale e trupit.

Pra, për një detoksikim të suksesshëm, filloni duke ngrënë ushqime të shëndetshme që gjenerojnë më pak toksina, në mënyrë që organet e trupit tuaj të pushojnë pak më shumë, duke lehtësuar kështu eliminimin e mbetjeve të pritjes. Më pas rrisni marrjen e ushqimeve me vetitë për një detoksifikim natyral:

Limoni: limoni është padyshim ushqimi thelbësor për një trajtim të mirë detoksifikues! Falë vetive të tij, në veçanti astringent, stimulon pastrimin e brendshëm të trupit, si dhe evakuimin e toksinave. Asgjë si uji i nxehtë me limon për disa ditë, për të rritur funksionin e vetëpastrimit të trupit!
Molla: molla është e pasur me fibra dhe antioksidantë, të cilat nxitin sistemin e tretjes dhe kontribuojnë në eliminimin e duhur të toksinave të grumbulluara në trup. Përfitimet e saj përgjithësisht shijohen si monodietë, për shembull për 72 orë, një herë në vit. Nga ana tjetër, është e rëndësishme të merrni mollët tuaja nga një prodhues vendas, duke u siguruar që ato të jenë pa pesticide.

Cruciferët (lakër jeshile, brokoli, lakra e bardhë, lakra e kuqe, lakrat e Brukselit, etj.), që përmbajnë antioksidantë të tillë si sulforafani, për shembull.

 

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH