Sociale

HISTORIA E JAVËS/ Turistja britanike vjen në Tiranë me bukë me vete, blen byrekë dhe ia del të bëjë 3 ditë pushime… për vetëm 100 paund!

Shkruar nga Liberale

HISTORIA E JAVËS/ Turistja britanike vjen në Tiranë me bukë

Chelsea Dickenson, 34 vjeçe, nga Wrexham, ia doli javën që u mbyll për të bërë pushime jashtë vendit për një total prej vetëm 100 paund.

Dhe ajo zbuloi se vendi për pushime kaq të lira isjte Shqipëria. Ekspertja e udhëtimeve i tha MailOnline se kostoja prej 100 paund duhej të mbulonte mbërritjen dhe daljen nga aeroporti nga të dyja anët, si dhe ushqimin, pijen, aktivitetet dhe akomodimin.

Chelsea, e cila tani jeton në Londër, u shpreh se kishte kërkuar një destinacion të lirë pasi pa fluturimet për në Tiranë [kryeqyteti i Shqipërisë] për 9.99 paund në të dy drejtimet.

“Shqipëria ka filluar të shfaqet në të gjitha llojet e artikujve, programeve televizive dhe në mediat sociale në vitet e fundit. E rezervova duke pritur një vend të përballueshëm, por duke mos ditur shumë më tepër!'

HISTORIA E JAVËS/ Turistja britanike vjen në Tiranë me bukë

Chelsea thotë se mbeti shumë e impresionuar nga Tirana. Sipër - një pamje e qytetit nga liqeni artificial në parkun e Tiranës, të cilin ajo e vizitoi si një aktivitet falas.

Chelsea bleu dy byrekë - pasta shqiptare si në foton më sipër - nga byrektoret e Tiranës si një nga vaktet e saj të lira.

HISTORIA E JAVËS/ Turistja britanike vjen në Tiranë me bukë

Udhëtarja shkoi në një nga baret e Tiranës, ku pagoi 6.82 paund për një martin. - “Gjëja më e rëndësishme është të jesh sa më fleksibël në datat dhe destinacionin tënd. Në këtë mënyrë, do të keni shumë më tepër zgjedhje kur vjen puna për të gjetur një marrëveshje.

Kur bëhet fjalë për buxhetimin e udhëtimin, kontrolloni për të parë se cilat opsione pagese janë më të mira në dispozicion për ju.

Në nisje të udhëtimit të saj, ajo mori një autobus në stacionin urban dhe më pas me një autobus për në Aeroportin Luton. Atje me një fluturim të Wizz Air, teksa kishte marrë ushqime me vete dhe një shishe ujë falas për të pirë, mbërriti në Tiranë.

Pas uljes në aeroport, Chelsea kapi autobusin nga aeroporti për në Tiranë për 3.43 £. Ajo u regjistrua për të qëndruar në Vanilla Sky Boutique Hostel për dy netë (12,67 £ në natë).

“Kam qëndruar në një dhomë të përbashkët femrash me tre gra të tjera. Vetë hosteli është dekoruar aq bukur - nuk është me të vërtetë ajo që shumë njerëz do të mendonin kur thonë fjalën hostel! Ata gjithashtu kanë edhe dhoma private me të vërtetë të përballueshme për rreth 30 paund.'

HISTORIA E JAVËS/ Turistja britanike vjen në Tiranë me bukë

Ajo më pas hëngri, për 5,06 paund një darkë me suflaqe mori dhe pije freskuese plus një lemonadë falas [paste me mjaltë]'.

'Ushqimi shqiptar ka një atmosferë mesdhetare, por është gjithashtu shumë i përzemërt me shumë pjata me mish që ofrohen. N është shumë larg nga ushqimi vendas që mund të gjeni në zonën [përreth] - si Greqia veriore dhe Korfuzi.”

“Ka edhe shumë zgjedhje ndërkombëtare, dhe e vetmja gjë që do të them për Tiranën është se nuk do të mërziteni për opsionet e ushqimit dhe pijeve. Do t'ju pëlqejë të uleni në tarracat e mëdha të mbuluara me diell që ofrojnë shumë.'

HISTORIA E JAVËS/ Turistja britanike vjen në Tiranë me bukë


Chelsea bleu mëngjesin e saj për udhëtimin dy-ditor në Tiranë - ujë, fruta dhe kos - në supermarketin Spar për të ulur kostot, por piu një xhin dhe tonik të dyfishtë në një bar të ish bllokut për 2,98 £.

“Ashtu si të gjitha qytetet kryesore, ka një gamë reale çmimesh kur bëhet fjalë për kostot, por mund të gjeni lehtësisht një verë ose një birrë për rreth 2 £. Edhe në lokalet dhe restorantet më të modës, çmimet janë me të vërtetë të përballueshme.'

Kështu, Shqipëria po sjell gjithnjë e më shu turistë por duket se si vendi më i varfër pp tërheq edhe turistët më të varfër të Europës.

Përgatiti: Liberale.al

HISTORIA E JAVËS/ Turistja britanike vjen në Tiranë me bukë

Poll
SHQIPENGLISH