Globi

HISTORI nga Businessinsider/ Ja pse braktisa SHBA-të për Vjenën, qyteti më i mirë për të jetuar në botë

Shkruar nga Liberale

HISTORI nga Businessinsider/ Ja pse braktisa SHBA-të për Vjenën,

Nga Sonya Matejko, marrë nga Businessinsider

U zhvendosa nga SHBA në Vjenë, qyteti më i mirë për të jetuar në botë. Ja sa më kushton në fakt të jetoj këtu.

Vjena thuhet se është një vend mjaft i shtrenjtë për të jetuar, por kostoja ime e jetesës është më e ulët se sa ishte kur jetoja në disa pjesë të SHBA-së.

U transferova nga SHBA në Vjenë  në vitin 2022 dhe që atëherë më pëlqen të jetoj këtu.

Unë jetoj mjaft rehat dhe shpenzoj rreth 800 euro në javë.

Vera e shijshme është shumë e përballueshme këtu, dhe po ashtu edhe transporti publik, i cili është i lehtë për t'u përdorur.

Që nga viti 2022, kam pasur kënaqësinë të jetoj në Vjenë, qytetin më të jetueshëm në botë.

Këtë titull qyteti austriak e ka marrë shumë herë më parë dhe së fundmi e ka fituar në korrik. Ka kuptim për mua - të jetosh në Vjenë ka shumë përfitime, nga ecja deri te kultura e saj e gjallë.

Megjithëse është një nga qytetet në Evropë me qiratë më të larta, kam zbuluar se kostoja ime e jetesës është më e ulët se sa ishte kur jetoja në qytetin e Nju Jorkut ose në Florida.

Për të ndarë një vështrim se sa mund të kushtojë të jetosh këtu, gjurmova se si duket për mua një javë e zakonshme shpenzimesh. Mbani në mend se kjo është vetëm një pamje e shkurtër dhe jo domosdoshmërisht kostoja mesatare e jetesës për emigrantët në Vjenë.

HISTORI nga Businessinsider/ Ja pse braktisa SHBA-të për Vjenën,

Ushqimi: 205 euro

Unë jetoj vetëm, gatuaj kryesisht ushqime vegjetariane dhe zakonisht pi vetëm kafe për mëngjes.

Gjatë javës, shkova dy herë për të blerë ushqime. Në udhëtimin tim të parë, mora fruta të freskëta për të bërë gota me kos për drekë, artikuj për një sallatë të përzemërt atë mbrëmje, bishtaja Nespresso, ushqime të lehta, qumësht tërshërë, ujëra të gazuar dhe një shishe Grüner Veltliner.

Totali ishte rreth 57 euro.

HISTORI nga Businessinsider/ Ja pse braktisa SHBA-të për Vjenën,

Një pikë kulmore e transportit tim ishte shishja e Grüner Veltliner, një verë e shijshme austriake, për vetëm 8.50 euro. Në Austri, mund të marr verë të shijshme në dyqane ushqimore për 7 deri në 11 euro. Vera ime e preferuar në SHBA ishte 23 dollarë shishja.

Një mbrëmje këtë javë, dola për darkë në një takim. Meqenëse ata e mbuluan faturën me dashamirësi, nuk jam i sigurt se sa kushtoi. Mbrëmjen tjetër, shkova në restorantin tim të ri të preferuar vegjetarian, Wilding , dhe pata një menu me katër pjata me një mik. Vakti i mbushur përfshinte gjithashtu një aperitiv dhe një gotë verë. Kam paguar 80 euro, duke përfshirë një bakshish, i cili është në anën e shtrenjtë për një darkë në Vjenë.

Megjithëse bakshishi nuk kërkohet në Austri, rregulli i përgjithshëm është 10% kur është e mundur. Në të kundërt, në SHBA, konsiderohet gjerësisht si një bakshish i rremë dhe 15% deri në 20% është standardi.

Më vonë gjatë javës, vizitova edhe një herë dyqanin ushqimor dhe shpenzova 20 euro për ushqime dhe përbërës për të bërë një pjatë makarona, të cilën e hëngra për darka të shumta.

Përtej kësaj, porosita (23,50 euro për një mbështjellës perimesh dhe patate të skuqura), mora një Negroni ndërsa isha për një pije (10 euro) dhe porosita të bardha të sheshta në dy raste (3 euro secila, plus bakshish). Një mik më bleu edhe një briosh, i cili do të më kushtonte pak më pak se 2 euro.

HISTORI nga Businessinsider/ Ja pse braktisa SHBA-të për Vjenën,

Transporti: 23 euro

Një nga pjesët e mia të preferuara të të jetuarit në Vjenë është sa e lehtë është të lëvizësh.

E kalova pjesën më të madhe të javës duke ecur kudo – nga dyqanet ushqimore dhe klasat e jogës deri te farmacitë dhe kafenetë. Zakonisht do të zgjedh të eci diku nëse është 20 minuta ose më pak larg dhe nuk jam me nxitim.

Për fat të mirë, transporti publik është mjaft i përballueshëm. My Jahreskarte, një kartë që lejon përdorimin e pakufizuar të sistemit të transportit të Vjenës, kushton 365 euro në vit. Është shumë larg nga ajo që do të shpenzoja për transport të pakufizuar në New York City - një MetroCard, e përdorur për trena dhe autobusë lokalë, kushton 132 dollarë për vetëm 30 ditë.

Me kartën time transporti publik i kësaj jave kushtoi 7 euro. Pagova gjithashtu 16 euro për një Uber në një ngjarje ku po vonoja.

Qiraja javore: 500 euro

Megjithëse Vjena thuhet se ka qira të lartë për Evropën, unë do të thosha se çmimet e qirasë janë mjaft të këndshme – veçanërisht në krahasim me atë që pashë në qytetin e Nju Jorkut. Kam parë studio të bukura këtu për nën 1000 euro në muaj.

Megjithatë, aktualisht, unë zgjedh të kërcej rreth Airbnbs në vend që të marr me qira një apartament për një afat të gjatë.

Në fillim e bëra këtë për të eksploruar të gjitha rrethet. Tani që kam një të preferuar (të 7-tën), e bëj për lehtësi dhe për të shmangur blerjen e artikujve që një ditë mund të më duhet të shes ose ruaj, si mobiljet. Më pëlqen gjithashtu të kem lirinë për të lëvizur pa u lidhur me sendet materiale.

Airbnb-ja ime aktuale - një dhomë gjumi dhe një banjë - është më pak se 500 euro në javë, më pak se sa pagova kur jetoja në një apartament me dy dhoma gjumi me një mur të rremë dhe shokun e dhomës në NYC. Mjerisht, do ta pranoj se nuk është diçka që do ta lëkundem përgjithmonë.

Argëtimi: 55 euro

Përtej aventurave të mia ushqimore, kjo ishte një javë aktiviteti i lehtë për mua. Kjo ishte pjesërisht sepse e dija se do të udhëtoja së shpejti. Vendndodhja e Vjenës do të thotë që të eksplorosh Evropën është më e lehtë dhe më e lirë se sa ishte në SHBA - në maj, unë do të fluturoj për në Napoli për nën 100 euro. Shumica e fluturimeve nga NYC në Napoli fillojnë me rreth tetë herë atë çmim.

Ndryshe, të shtunën e kalova në një konferencë fuqizuese të grave, ku pjesëmarrja kushtoi 33 euro, ndërsa të dielën duke lexuar një libër të ri që e bleva për 22 euro.

Shëndeti: 85 euro

Këtë javë bëra edhe disa klasa stërvitjeje. Shkova në një klasë çiklizmi (në anglisht!) që më kushtoi 18 euro.  Më pas, përdora anëtarësimin tim në MyClubs (një lloj si ClassPass) për dy klasa joga. MyClubs është 49 euro për katër klasa në muaj, kështu që klasat më kushtojnë rreth 25 euro këtë javë.

Në Austri, kujdesi shëndetësor i financuar nga publiku është i disponueshëm, por njerëzit gjithashtu kanë mundësinë të marrin sigurime shëndetësore private.

Unë paguaj sigurimin shëndetësor privat, që është rreth 169 euro në muaj, ose rreth 42 euro në javë. Ka qenë e mahnitshme dhe mbulon vizitat e mia te mjeku dhe medikamentet me recetë.

/Përgatiti: Liberale.al/

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH