Globi

E drejta e VETËMBROJTJES/ Gjermania dhe Franca bien dakord: Ukraina mund të godasë objektivat ushtarake ruse

Shkruar nga Liberale

E drejta e VETËMBROJTJES/ Gjermania dhe Franca bien dakord: Ukraina mund

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha se Gjermania do të pajtohet me sulmet ukrainase ndaj objektivave ushtarake ruse, duke thënë se Ukrainës "i lejohet të mbrohet".

Kancelari gjerman Olaf Scholz dhe presidenti francez Emmanuel Macron dhanë mbështetjen e tyre të përbashkët për Ukrainën gjatë forumit franko-gjerman të mbrojtjes dhe sigurisë në Meseberg.

Ndërsa kancelari Scholz më parë kishte qenë i vendosur që Ukraina të mos përdorte armë perëndimore për të goditur objektivat ruse, ai bëri një hap në drejtim të Macron, në ditën e tretë dhe të fundit të vizitës historike shtetërore të presidentit francez në Gjermani.

Të dy udhëheqësit i lanë mënjanë mosmarrëveshjet e tyre dhe u kompromentuan për temën përçarëse të mbrojtjes së BE-së.

Kancelarja gjermane ishte gjithashtu më i hapur për sa i përket ndihmës ushtarake për Ukrainën, duke thënë se Kievit duhet të lejohet të godasë objektet ushtarake brenda Rusisë, por jo objektiva të tjera – një pikë kthese për Berlinin pasi kancelari kishte hezituar të lejonte Ukrainën të godiste mbi kufirin nga frika se kjo mund të çojë në një konflikt të drejtpërdrejtë me Rusinë e armatosur me armë bërthamore.

"Ukraina ka çdo mundësi për ta bërë këtë, sipas ligjit ndërkombëtar," tha Scholz. “Duhet thënë qartë, nëse Ukraina sulmohet, ajo mund të mbrohet”.

“Më duket e çuditshme kur disa njerëz argumentojnë se nuk duhet lejuar të mbrohet dhe të marrë masa që janë të përshtatshme për këtë”, shtoi ai.

Megjithatë, Gjermania ende refuzon të dorëzojë raketa me rreze të gjatë (më shumë se 500 km) në Ukrainë, ndryshe nga Parisi dhe Uashingtoni. Presidenti rus Vladimir Putin paralajmëroi për "pasoja serioze" nëse vendet perëndimore lejojnë Ukrainën të përdorë armët e tyre për të goditur objektivat në Rusi.

Nga ana e tij, Emmanuel Macron nisi një projekt evropian të mbrojtjes kundër raketave, pa përfshirë Parisin. Pikëpamje të tjera të ndryshme si lidhjet ekonomike me Kinën dhe SHBA-në kanë tronditur gjithashtu marrëdhëniet franko-gjermane.

Ndërsa Macron mbështet pavarësinë më të madhe europiane në mbrojtje dhe dëshiron të mbrojë ekonominë nga konkurrenca 'e padrejtë' kineze dhe amerikane, Scholz nënvizon rëndësinë e lidhjeve transatlantike dhe marrëdhënieve tregtare me Kinën.

Qëllimi i vizitës historike shtetërore ishte të tregonte një front të bashkuar franko-gjerman pasi të dy liderët përballen me humbje të parashikuara nga partitë e ekstremit të djathtë, më pak se dy javë përpara zgjedhjeve evropiane .

“Në Francë, Rassemblement National (RN) e ekstremit të djathtë kryeson në sondazhe me 33%, ndërsa Rilindja (partia e Macron) është me 15.5%. Vizita e Macron në Gjermani është gjithashtu një mënyrë për të thënë se, unë jam pro-europian ”, tha Marie Krpata, studiuese në Komitetin për Marrëdhëniet Franko-Gjermane (Cerfa) në Paris.

Sipas trendit të fundit zgjedhor të PolitPro në Gjermani, aleanca kristian-demokrate dhe konservatore CDU/CSU kryeson me pak më shumë se 30%. Partia e ekstremit të djathtë Alternativa për Gjermaninë (AfD) ka kaluar socialdemokratët e Scholz (SPD) me të parën me 15.8% dhe të dytën me 14.3%.

/Përgatiti: Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH