Globi

Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut, 4 të arrestuar për blerje votash

Shkruar nga Liberale
Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut, 4 të arrestuar për blerje

Policia maqedonase ka arrestuar katër persona të dyshuar për blerje të votave për zgjedhjet lokale që do të mbahen të dielën.

Ministria e Punëve të Brendshme, ka njoftuar se personat janë arrestuar të shtunën në lagjen Dracevë të Shkupit, derisa po u shpërndanin njerëzve para në këmbim të votës.

Me këtë rast Policia ka konfiskuar 121 mijë denarë (2 mijë euro) dhe 250 euro.

“Të ndaluarit akuzohen për veprën penale ‘ryshfet në zgjedhje dhe votim’. Rasti i ka kaluar Prokurorisë publike për procedim të mëtejmë”, thuhet në njoftimin e MPB-së.

Ndërkohë, Policia ka njoftuar për arrestimin edhe të një personi tjetër në qytetin e Prilepit për kërcënim ndaj një kandidati për kryetar të komunës.

I ndaluari i moshës 21-vjeçare në procedurë urgjente është dënuar me tetë ditë burgim.

Të shtunën, të drejtën e votës e kanë shfrytëzuar të burgosurit, të moshuarit me sëmundje kronike, personat me invaliditet si dhe të infektuarit me koronavirus.

Në zgjedhjet e së dielës, Maqedonia e Veriut zgjedh kryetarët e 80 komunave dhe këshillave komunalë, si dhe kryetarin e Shkupit, që është njësi e veçantë e pushtetit lokal.

Në garë janë 10,653 kandidatë të partive politike, koalicioneve si dhe kandidatë të pavarur.

Të drejtë vote kanë 1,824,863 qytetarë.

Gara kryesore zhvillohet mes dy blloqeve politike, LSDM-së dhe BDI-së që janë në pushtet, dhe partive opozitare VMRO-DPMNE, Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa./REL

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH