Aktualitet

Zgjedhja e presidentit të ri shkakton protesta në Sri Lanka

Shkruar nga Liberale
Zgjedhja e presidentit të ri shkakton protesta në Sri Lanka
Deputetët e Sri Lankës kanë zgjedhur kryeministrin Ranil Wickremesinghe si presidentin e ri të vendit, pavarësisht jopopullaritetit të tij në publik. Wickremesinghe përballet me detyrën për të nxjerrë vendin nga kolapsi ekonomik dhe për të rivendosur rendin publik pas muajsh protestash masive. Ai mundi rivalin e tij kryesor për këtë detyrë, Dullus Alahapperuma, me 134 vota kundër 82 në votimin parlamentar. Ish-presidenti i Sri Lankës Gotabaya Rajapaksa u largua nga vendi javën e kaluar. Ai shkoi në Maldive dhe më pas në Singapor pasi mijëra protestues sulmuan rezidencat e tij presidenciale dhe ndërtesat e tjera qeveritare, duke kërkuar dorëheqjen e tij. Ata gjithashtu kishin bërë thirrje për dorëheqjen e zotit Wickremesinghe, i cili u emërua kryeministër në maj. Protestuesit dogjën shtëpinë e tij private dhe sulmuan zyrën e tij kryeministrore në Colombo në demonstrata kundër udhëheqjes së tij. Sri Lanka është një shtet i falimentuar dhe përballet me mungesa akute të ushqimit, karburantit dhe furnizimeve të tjera bazë. Pas zgjedhjes së tij, Wickremesinghe i tha parlamentit se kombi ishte "në një situatë shumë të vështirë, prandaj kemi sfida të mëdha përpara". Ai po synon të rivendosë stabilitetin politik në mënyrë që vendi të mund të rifillojë negociatat me Fondin Monetar Ndërkombëtar (FMN) për një paketë shpëtimi. Ai ka qenë i përfshirë në bisedime deri më tani. 73-vjeçari u bëri thirrje edhe kundërshtarëve të tij politikë që të punojnë me qeverinë e tij për të mirën e vendit. Wickremesinghe ka qenë në politikën e Sri Lankës për 45 vjet dhe ka kandiduar dy herë për presidencën, gjashtë herë për kryeministër. Partia në pushtet Sri Lanka Podujana Peramnua (SLPP) tha gjithashtu se shumica e anëtarëve të tyre e kishin mbështetur zotin Wickremesinghe për shkak të kredencialeve të tij ekonomike. "Ne mendojmë se Ranil Wickremesinghe është i vetmi person me përvojë, njohuri dhe aftësi për të ofruar zgjidhje për krizën ekonomike," tha Sekretarja e Përgjithshme Sagara Kariyawasam për agjencinë e lajmeve Reuters. Megjithatë, zgjedhja e zotit Wickremesinghe mund të shkaktojë trazira të mëtejshme dhe protesta masive. Të mërkurën, përpara rezultateve, u ngritën barrikada rreth parlamentit dhe ushtarët u rreshtuan në perimetër në përgatitje për çdo protestë. Dy javët e fundit kanë parë demonstrues që i kanë bërë thirrje Wickremesinghe të japë dorëheqjen, pasi ata e shohin atë si pjesë të elitës politike që kishte keqtrajtuar financat e Sri Lankës. Por ai i ka kundërshtuar këto thirrje dhe javën e kaluar mori pozitën e ushtruesit të detyrës së presidentit pasi zoti Rajapaksa u largua. Fitorja e tij do të thotë se ai do të shërbejë pjesën tjetër të mandatit presidencial deri në nëntor 2024. Sfidanti i tij, Alahapperuma është një deputet disident në partinë në pushtet, i cili fitoi mbështetjen e opozitës kryesore. Ai ishte zotuar të sillte një qeveri të re ndërpartiake në Sri Lanka, e cila do t'i "i jepte fund kulturës mashtruese të politikës". Megjithatë ai nuk arriti të marrë mbështetjen e shumicës. Presidenti është kreu i shtetit, qeverisë dhe ushtrisë në Sri Lanka, por ndan shumë përgjegjësi ekzekutive me kryeministrin, i cili kryeson partinë në pushtet./Përshtati Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH