Globi

Zelensky mirëpret 'kontributin e rëndësishëm' nga SHBA

Shkruar nga Liberale
Zelensky mirëpret 'kontributin e rëndësishëm' nga

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky përshëndeti paketën e financimit të SHBA.

Ai e quajti miratimin e Senatit të rritjes prej 40 milionë dollarësh "një kontribut të rëndësishëm për rivendosjen e paqes dhe sigurisë në Ukrainë, Evropë dhe botë" dhe shikoi përpara që Presidenti i SHBA Joe Biden të nënshkruante fondet.

Ndërkohë shefi i tij i shtabit, Andriy Yermak, tha se paketa do të ndihmonte në sigurimin e humbjes së Rusisë nga Ukraina, duke shtuar: "Ne po ecim drejt fitores me besim dhe strategjik. Falenderojmë aleatët tanë."

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH