Globi

Zelensky mbërrin në Nju Jork përpara fjalimit në OKB: Ne mund ta valvisim flamurin ukrainas në të gjithë territorin tonë

Shkruar nga Liberale
Zelensky mbërrin në Nju Jork përpara fjalimit në OKB: Ne

Volodymyr Zelensky do t’i drejtohet personalisht Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së të martën për herë të parë që nga pushtimi rus në shkurt 2022, duke u thënë gazetarëve: “Për ne është shumë e rëndësishme që të gjitha fjalët tona, të gjitha mesazhet tona të dëgjohen”.

Presidenti ukrainas i bëri komentet gjatë një vizite në spitalin universitar të Staten Island, ku ushtarët ukrainas janë trajtuar për amputime.

Në vitin 2022, Zelensky dërgoi një fjalim të regjistruar paraprakisht në OKB, në të cilin tha: “Ne mund ta valvisim flamurin ukrainas në të gjithë territorin tonë. Mund ta bëjmë me forcën e armëve, por na duhet kohë.”

Zelensky do të marrë pjesë gjithashtu në një takim të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për Ukrainën të mërkurën.

“Dhe nëse në Kombet e Bashkuara ka ende një vend për terroristët rusë, kjo nuk është për mua, mendoj se është një pyetje për të gjithë anëtarët e Kombeve të Bashkuara,” tha ai.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH