Aktualitet

Zelensky iu drejtohet liderëve evropianë nga Brukseli: Nëse Ukraina bie, mënyra juaj e jetesës do të zhduket

Shkruar nga Liberale
Anëtarët e Parlamentit Evropian e përshëndetën sot Volodimir Zelenskin me duartrokitje të zgjatura ndërsa ai doli në skenë për të mbajtur fjalimin e tij historik, i pari që nga fillimi i armiqësive në atdheun e tij. “Lavdi Ukrainës!”, thirri Volodymyr Zelensky ndërsa eurodeputetët iu përgjigjën me një zë në gjuhën ukrainase: “Lavdi heronjve”. Duke falënderuar Evropën, presidenti ukrainas tha në mënyrë karakteristike: “Vendimi i BE-së për t'i hapur rrugën integrimit të Ukrainës gjashtë ditë pas fillimit të luftës ruse, ishte një mesazh shumë i fortë inkurajimi për vendin tonë. " “Kjo luftë nuk po zhvillohet në një cep të Evropës por edhe në zemër të kontinentit”, theksoi ai duke shtuar: “Ne duam të mbrojmë Evropën kundër forcave më antievropiane, me ju, në fushën e betejës”. Duke iu referuar presidentit rus, Vladimir Putin, ai e quajti atë një "diktator" dhe kreun e "forcave anti-evropiane". "Nëse Ukraina bie, mënyra juaj e jetesës do të zhduket," deklaroi Zelensky nga Parlamenti Evropian, duke shtuar: "Ne duam të mbrojmë Evropën kundër forcave më anti-evropiane, me ju, në fushën e betejës". “Jam i sigurt se agresioni rus do të na kërcëllijë dhëmbët ndërsa ne mbrohemi”, tha presidenti ukrainas dhe nisi një sulm të ashpër ndaj Kremlinit. “Për Rusinë, vlera njerëzore është shkatërruar, jeton vetëm në çështjen e Kremlinit...Rusia i sheh qytetarët e saj si anije transporti armësh. Regjimi rus urren të gjithë drejtësinë sociale dhe çdo diversitet, investon në ksenofobinë, përpiqet të bëjë realitet sot realitetet çnjerëzore të viteve 1930 dhe 1940”. Nën masat drakoniane të sigurisë, presidenti ukrainas mbërriti sot në Bruksel, duke udhëtuar me një "French Falcon" nga Parisi. Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, dhe kryetarja e Komisionit, Ursula von der Leyen, e pritën ngrohtësisht Zelenskyn në aeroportin ndërkombëtar të Brukselit "Zaventem". Siç raporton gazeta “Le Parisien”, Charles Michel i ka përsëritur Zelenskit mbështetjen e tij për vendin në luftë. “Ky samit është një samit i jashtëzakonshëm dhe unik. Mbështetja jonë (për Ukrainën) është e madhe, do të shohim se si mund ta forcojmë atë nga pikëpamja ushtarake dhe politike, por edhe financiarisht nga pikëpamja e migracionit”, shkruan presidenti i Këshillit Evropian në Twitter. Nga ana e saj, kryetarja e Komisionit, Ursula von der Leyen, i uroi mirëseardhjen presidentit ukrainas duke thënë: “Mirë se erdhe në Bruksel, i dashur Zelensky”, në zemër të Familjes Evropiane, së cilës i përkisni. Ne do të mbështesim Ukrainën në çdo hap drejt Bashkimit tonë”./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH