Globi

Zelensky: Duhen sanksione të reja kundër Rusisë

Shkruar nga Liberale
Zelensky: Duhen sanksione të reja kundër Rusisë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky foli për nevojën për një raund të ri sanksionesh të BE kundër Rusisë gjatë një takimi të përbashkët të ministrave të jashtëm të BE-së në Kiev më 2 tetor.

“Çdo pauzë në sanksione zgjat agresionin rus dhe pauza pas paketës së 11-të të sanksioneve është zvarritur tashmë shumë,” tha ai.

Raundi i mëparshëm i sanksioneve u miratua më 23 qershor dhe kishte për qëllim të kundërshtonte anashkalimin e sanksioneve përmes vendeve të palëve të treta.

Zelensky theksoi se fakti që takimi po zhvillohej në Ukrainë ishte një simbol jetik i solidaritetit evropian dhe tha se fitorja e Ukrainës ishte një kauzë e përbashkët për Evropën në tërësi.

“Rusia është bërë një forcë anti-evropiane që terrorizon dhe përpiqet të minojë të gjitha themelet e një jete të qëndrueshme dhe paqësore në Evropë”, shtoi ai.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH