Kryesore

Zelanda e Re shpall fitoren ndaj koronavirusit

               Publikuar në : 17:10 - 27/04/20 liberale

Zelanda e Re thotë se ka ndaluar transmetimin në komunitet të Covid-19, duke eliminuar në mënyrë efektive virusin. Kryeministrja Jacinda Ardern tha se virusi ishte “eliminuar” aktualisht.

Por zyrtarët kanë paralajmëruar të mos kalohet në vetëkënaqësi, duke thënë se kjo nuk do të thotë përfundim i plotë i rasteve të reja të koronavirusit.

Lajmet vijnë disa orë përpara se Zelanda e Re të dalë jashtë nivelit të saj të kufizimeve të ashpra sociale.

Nga e marta, disa aktivitete jo-thelbësore të biznesit, kujdesit shëndetësor dhe arsimor do të jenë në gjendje të rifillojnë.

Shumica e njerëzve do t’u kërkohet të qëndrojnë gjithmonë në shtëpi dhe të shmangin të gjitha bashkëveprimet shoqërore.

Qasja ‘flluskë sociale’ për lehtësimin e bllokimit

“Ne po hapim ekonominë, por ne nuk po hapim jetën shoqërore të njerëzve,” tha zonja Ardern në konferencën e përditshme të qeverisë.

Zelanda e Re ka raportuar më pak se 1.500 raste të konfirmuara ose të mundshme të koronavirusit dhe 19 vdekjeve.

Drejtori i Përgjithshëm i Shëndetit i Zelandës së Re Ashley Bloomfield tha se numri i ulët i rasteve të reja ditëve të fundit “na jep besim se ne kemi arritur qëllimin tonë të eliminimit”.

Ai paralajmëroi se “eleminimi” nuk do të thotë se nuk do të ketë raste të reja, “por do të thotë që ne e dimë se nga po vijnë rastet tona”.

Zonja Ardern tha që nuk kishte “asnjë transmetim të gjerë të zbuluar të komunitetit në Zelandën e Re”, duke shtuar: “Ne kemi fituar atë betejë.”

Por ajo tha se vendi “duhet të mbetet vigjilent nëse duam ta mbajmë atë në atë mënyrë”.

Si u përgjigj Zelanda e Re ndaj virusit?

Vendi solli disa nga kufizimet më të vështira në botë për udhëtime dhe aktivitete herët në pandemi, kur kishte vetëm disa duzina raste.

Ai mbylli kufijtë, filloi të zbatojë karantinën e të gjithë ardhësve në vend, solli një bllokim të rreptë dhe ngriti një operacion të gjerë testimi dhe gjurmimi të kontaktit.

Plazhet dhe fushat e lojërave u mbyllën më 26 mars, ashtu si edhe zyrat dhe shkollat. Baret dhe restorantet gjithashtu ishin të mbyllura, përfshirë këtu edhe marrjet dhe shpërndarjen.

Zonja Ardern tha që modelimi tregoi se Zelanda e Re mund të kishte më shumë se 1.000 raste në ditë nëse nuk do të sillte bllokimin aq herët.

Ajo tha se vendi kurrë nuk mund ta dijë se sa e keqe do të kishte qenë, por se “përmes veprimeve tona, ne kemi shmangur më të keqen”.

Vendndodhja e largët e Zelandës së Re dhe kufijtë lehtësisht të mbyllur luanin në favor të tij kur shpërtheu virusi, thonë ekspertët.

Por qeveria gjithashtu është lavdëruar për qartësinë e mesazheve të saj gjatë gjithë krizës.

Në mesnatën e së hënës, sipas e orës lokale, Zelanda e Re do të zhvendoset nga Bllokimi i Nivelit 4 në Nivelin Tre. Kjo do të thotë që shumica e bizneseve do të jenë në gjendje të rihapin – përfshirë restorantet- por jo ato që përfshijnë kontakte ballë për ballë.

Zelandezëve u thuhet që të rrinë në “flluskën” e tyre – një grup i vogël miqsh ose familje të ngushtë – dhe të qëndrojnë larg njerëzve.

Mbledhjet masive janë akoma të ndaluara, qendrat tregtare mbeten të mbyllura dhe shumica e fëmijëve do të qëndrojnë larg shkollës. Kufiri i Zelandës së Re do të mbetet i mbyllur./Marrë me shkurtime nga BBC- Gazeta Liberale

Tags: , , ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back