Showbiz

Zbuloni 3 ushqimet të cilat luftojnë inflamacionin!

Shkruar nga Liberale
Zbuloni 3 ushqimet të cilat luftojnë inflamacionin!

1. Peshku / Ushqimet me acide yndyrore omega-3

Ushqimet që përmbajnë acide yndyrore omega-3 mund të luftojnë më së miri inflamacionin. Ushqime të tilla përfshijnë peshkun dhe ushqimin e detit, për shembull, sardele, salmon, açuge dhe peshk. Algat, farat e lirit dhe arrat janë gjithashtu burime të mira të omega-3. Perimet nuk ofrojnë omega-3 që janë kaq të rëndësishme në luftimin e inflamacionit dhe disa njerëz nuk mund ta konvertojnë nga dieta e tyre në trupin e tyre. Pra, Raksha Changappa, një dietologe nga Bangalore, këshillon përdorimin e ushqimeve të fortifikuara dhe suplementeve vegjetariane për njerëzit që janë vegjetarianë ose ata që nuk hanë peshk.

2. Drithërat e plota

Kokrrat e plota dhe drithërat e plasaritura të orizit të egër, orizi basmati, orizi kaf, tërshëra, quinoa, elbi dhe hikërrori, janë ushqime të mira anti-inflamatore. Këto kokrra treten ngadalë duke reduktuar kështu rritjen e sheqerit në gjak pas ngrënies dhe çojnë në ulje të përqendrimit të proteinave inflamatore në gjak.

3. Vaj ulliri

Vaji i virgjër i ullirit, një komponent thelbësor i dietës mesdhetare, është një nga yndyrnat më të mira për të luftuar inflamacionin. Kjo është për shkak se vaji i virgjër i ullirit përmban komponime të shumta fenolike që ushtrojnë veprim të fuqishëm anti-inflamator të ngjashëm me atë të ibuprofenit dhe aspirinës.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH