Globi

Zbuloi se kishte abuzuar me vajzën, babai detyron mikun e tij t'i hapë varrin vetes

Shkruar nga Liberale

Një baba i tronditur, i cili detyroi mikun e tij më të mirë të vriste veten kur zbuloi se ai kishte abuzuar seksualisht me vajzën e tij, është liruar nga burgu pas vetëm gjashtë muajsh.

Vyacheslav (Slava) Matrosov, 35 vjeç, u burgos për 18 muaj, por tani është lejuar në shtëpi një vit më herët.

Kishte një valë simpatie në Rusi për babanë që detyroi abuzuesin seksual të fëmijës, Oleg Sviridov, 32 vjeç, të gërmonte varrin e tij në një pyll.

Pedofili vdiq menjëherë pas një përleshjeje me Matrosovin, i cili e varrosi fshehurazi kufomën e tij në varrin e pashënuar.

Oleg Sviridov (majtas) dhe Vyacheslav Matrosov (djathtas) ishin miq përpara incidentit. Matrosov tha se ai zbuloi prova të krimeve të supozuara të mikut të tij ndërsa ata po pinin së bashku

Hetuesit arritën në përfundimin se Sviridov mori jetën e tij gjatë përleshjeve në pyll, në të cilat Matrosov e bëri të qartë tërbimin e tij për abuzimin seksual.

Sviridov kishte abuzuar në mënyrë të përsëritur seksualisht me vajzën e Matrosovit, atëherë 6-vjeçare. Matrosov fillimisht u mbajt nën dyshimin për vrasje, por kjo shkaktoi një protestë publike në Rusi.

Në prill ai u dënua për 'nxitje' të mikut të tij 'në vetëvrasje' nga Gjykata Krasnoglinsky në Samara dhe u dënua me 18 muaj, por tani ky afat është shkurtuar.

Miqësia e ngushtë u prish kur babai gjeti pamje të neveritshme në celularin e shokut të tij që tregonte Sviridov duke e detyruar vajzën e tij të kryente një akt seksual ndaj tij. Vajza, tani nëntë vjeç, u dëgjua duke u lutur: 'Oleg, mjaft, nuk mund të duroj më. Dua te shkoj ne shtëpi'.

Matrosov, një ish-punëtor i fabrikës së motorëve të raketave, mund të ishte dënuar me 15 vjet burg nëse do të ishte akuzuar për vrasje.

Pati një valë mbështetjeje publike në rajonin e Samara-s për Matrovov, pasi ai u lidh me vdekjen e pedofilit Sviridov dhe rasti u bë i njohur në pah në mbarë botën. Vendasit në fshatin Pribrezhnoye mblodhën para për tarifat e tij fillestare ligjore.

Një peticion i nënshkruar nga 2500 njerëz kërkonte që ai të lirohej plotësisht./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH