Aktualitet

Zbulohet 'zoti i balonave', kush është profesori kinez që qëndron pas objekteve fluturuese që mbuluan qiellin amerikan

Shkruar nga Liberale

Shfaqja në qiell e një balone 'spiune' dhe disa objekteve ende të paidentifikuara, të rrëzuara nga Pentagoni, ka nxitur përplasjet në distancë mes dy qeverive, Kineze dhe asaj amerikane. Akuzave se baloni 'spiun' ishte kinez, ministria e Jashtme e Kinës ka zgjedhur t'i përgjigjet duket deklaruar se të njëjtën gjë ka bërë edhe SHBA, duke fluturuar me balona në hapësirën e saj ajrore më shumë se 10 herë gjatë vitit të kaluar.

"Gjëja e parë që duhet të bëjë pala amerikane është të fillojë me një plan të pastër, t'i nënshtrohet një vetë-reflektimi, në vend që të njollosë dhe akuzojë Kinën," tha zëdhënësi i ministrisë së jashtme Wang Wenbin në një konferencë të rregullt për shtyp.

Mediat shtetërore kineze raportuan gjatë fundjavës se një objekt fluturues i paidentifikuar ishte vërejtur në brigjet lindore të vendit, me ushtrinë duke u përgatitur për ta rrëzuar atë.

Shtëpia e Bardhë mohoi akuzat e Pekinit se dërgoi balona mbi Kinë për të kryer mbikëqyrje, me zëdhënësen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare Adrienne Watson që i quajti pretendimet "të rreme" në Twitter.

Incidenti i parë me tullumbace bëri që Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken të anulonte një udhëtim të planifikuar për në Pekin. Kryediplomati e quajti spiunimin e pretenduar në lartësi të lartë të Kinës "të papranueshëm dhe të papërgjegjshëm".

Të dielën, SHBA urdhëroi rrëzimin e një "strukture tetëkëndore" pa pilot në Michigan pranë kufirit kanadez - objekti i katërt i rrëzuar brenda 8 ditëve. Pilotët luftarakë qëlluan gjithashtu objekte më të vogla të paidentifikuara mbi Alaskë më 10 shkurt dhe Kanadanë veriore më 11 shkurt.

Shpikësi kinez i balonave

Ndërkohë që politika vijon luftën e vet në rrafshin diplomatik, mediat amerikane kanë gërmuar më tej për të zbuluar se kush është ideatori i këtyre balonave. Gazeta amerikane "New York Times" zbulon se profesori Wu Ze në Universitetin Beihang në Pekin konsiderohet autoriteti i fundit në botë për balonat. Qeveria amerikane, kundërzbulimi, agjencitë e sigurisë etj. refuzojnë të hyjnë në detaje për çdo përfshirje të profesorit kinez Wu Ze në breshërinë e fundit të balonave mbi SHBA dhe Kanada. Megjithatë, profesori Wu është themelues dhe/ose aksioner në tre nga gjashtë kompanitë kineze të sanksionuara nga qeveria amerikane për balonat e spiunazhit.

Për më shumë se 20 vjet, profesor Wu ka eksperimentuar dhe hulumtuar mjete fluturuese si balonat në lartësi të mëdha. Në vitin 2019, Wu Ze dhe ekipi i tij i studiuesve njoftuan se kishin arritur të përsosin një balonë të aftë për të fluturuar në një lartësi prej 18,300 metrash. Profesor Wu e la këtë tullumbace të veçantë të shkojë nëpër botë pothuajse dhe patjetër të kalojë hapësirën ajrore të SHBA.

Wu Ze kishte deklaruar në atë kohë, i gëzuar pa masë, se balonat si prototipi "Cloud Chaser" (ss: Cloud Chaser) është një moment historik në zhvillimin e teknologjisë përkatëse, në mënyrë që përdorimi i balonave të bëhet i përgjithshëm. Për qëllime të parandalimit dhe regjistrimit të fatkeqësive natyrore, monitorimit të ndotjes atmosferike - por edhe monitorimit në përgjithësi. Kina, në fund të fundit, thuhet se përdor balonat për qëllime politike dhe ushtarake. Sidoqoftë, Wu Ze shfaqet si "Zoti i balonave", pasi shumë shkencëtarë në Kinë, në artikuj, leksione etj. ata pajtohen që askush nuk di më shumë për balonat sesa Wu.

Në raportin e "New York Times" thuhet se agjencitë amerikane kanë gjurmuar profesorin Wu Ze dhe po monitorojnë aktivitetin e tij, duke e parë atë si njeriun kyç për të gjithë programin e mbikëqyrjes së balonave në emër të regjimit kinez.

Profesor Wu është 66 vjeç dhe gjatë gjithë karrierës së tij deri më sot ka qenë i përfshirë në projektimin e avionëve luftarakë dhe ka qenë i dobishëm në zhvillimin e materialeve të zbulimit jo radar. Për kontributin e tij në shkencë dhe teknologji, Wu Ze është nderuar vazhdimisht me çmime të ndryshme. Gjithashtu, falë njohurive të tij të çmuara të specializuara, profesori ka qenë anëtar i komisionit këshillimor për prokurimin e materialit luftarak, në emër të Ushtrisë Kineze./L.P- Liberale.al

 

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH