Globi

Zbulohen skelete të rralla në një varr 5 mijë vjeçar

Shkruar nga Liberale
Zbulohen skelete të rralla në një varr 5 mijë vjeçar

Rrënojat e një varri të rrallë, 5000-vjeçar janë zbuluar në një nga ishujt skocezë Orkney.  Kësahtu tha  Muzeu Kombëtar i Skocisë në një deklaratë të martën.

Gërmimet në Holm, kontinentin lindor, Orkney, zbuluan një strukturë guri të aksesuar përmes një kalimi 7 metra (23 këmbë) -  gjatë dhe gjurmët e një guri ose një grumbull gurësh që do ta kishin mbuluar atë, duke përfaqësuar "kulmin e ndërtimeve neolitike në Britaninë veriore”, thuhet në deklaratë.

Katërmbëdhjetë skelete të artikuluar të burrave, grave dhe fëmijëve, si dhe mbetje të tjera njerëzore, u zbuluan në një nga gjashtë qelitë anësore më të vogla që rrethonin një dhomë të madhe guri.

“Në periudhën e neolitit, do të kishte qenë një diametër tepër mbresëlënës 15 metra, një tumë e madhe, guri shumë i konsiderueshëm, arkitekturë shumë mbresëlënëse. Ato qeliza janë bëmat e vërteta të inxhinierisë,” tha për CNN Hugo Anderson-Whymark, një nga bashkëdrejtorët e gërmimit dhe kurator i lartë i prehistorisë (neolitit) në Muzetë Kombëtare të Skocisë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH