Aktualitet

Zbardhet axhenda e mbledhjes së qeverive Shqipëri-Kosovë

Shkruar nga Liberale
Zbardhet axhenda e mbledhjes së qeverive Shqipëri-Kosovë

Nesër do të zhvillohet mbledhja e përbashkët mes dy qeverive të Shqipërisë dhe Kosovës. Takimi do të nisë në orën 11:00 dhe do të zhvillohet në Pallatin e Kongreseve në Tiranë. Gjatë takimt pritet që të firmosen edhe disa marrëveshje të rëndësishme për dy vendet.

Pas nënshkrimit të marrëveshjeve dy kryeministrat Edi Rama dhe Hoti do të kenë një konferencë për shtyp të përbashkët.

Axhenda e mbledhjes 

11.00– Mbërritja e delegacionit të Republikës së Kosovës përpara Pallatit të Kongreseve

11.15 – Mbërritja e Avdullah Hotit

11.30– Çelja e sesionit plenar të mbledhjes së dy Qeverive Shqipëri-Kosovë

Fjalë e Edi Ramës, Kryeministër i Shqipërisë

Fjalë e Avdullah Hotit, Kryeministër i Republikës së Kosovës

Fjalë të shkurtra nga anëtarë të dy kabineteve për të parashtruar çështjet kryesore dhe marrëveshjet për nënshkrim

Edi Rama, Kryeministër i Shqipërisë përmbyll sesionin plenar

12.45 – Ceremonia e nënshkrimit të marrëveshjeve ndërqeveritare

13.00– Konferencë e përbashkët për shtyp e dy Kryeministrave

13.30 – Foto e përbashkët

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH