Globi

Xi Jinping lideri që çimentoi pushtetin

Shkruar nga Liberale
Xi Jinping lideri që çimentoi pushtetin

The Guardian

Udhëheqësi i Kinës, Xi Jinping, pretendoi mandatin e tij të tretë në pushtet këtë fundjavë dhe nxori burra nga fraksionet rivale nga komiteti i përhershëm i Byrosë Politike, bërthama me shtatë të fortë të pushtetit politik në Kinë.

Tani është e mbushur plot me 7 burra, nuk ka pasur kurrë një grua në PSC të cilët janë bashkëpunëtorë besnikë të Xi, në atë që një analist e përshkroi si "Xi maksimal".

Ata variojnë nga një mik me lidhje me familjen Xi që ka dekada më parë, tek ndihmësit më të fundit që dëshmuan përkushtimin e tyre teksa ai konsolidoi pushtetin gjatë viteve, dhe ideologu i linjës së ashpër që është teoricieni i tij kryesor politik.

Pas vdekjes së Maos, Partia Komuniste Kineze (PKK) u përpoq të normalizonte një udhëheqje kolektive që e bëri sekretarin e përgjithshëm të partisë një lloj "i pari mes të barabartëve" në PSC.

Ajo epokë ka mbaruar. Megjithatë, anëtarët e PSC-së ende kanë fuqi të jashtëzakonshme dhe do të jenë kyç në formësimin dhe zbatimin e vizionit të Xi për Kinën dhe PKK.

Xi mori drejtimin e partisë komuniste, e kështu edhe të Kinës, në fund të vitit 2012. Ai e ka përdorur këtë javë për të çimentuar pushtetin e tij dhe për të hequr të gjithë rivalët politikë nga komiteti i përhershëm i Byrosë Politike. Atij i janë dhënë edhe pesë vite të tjera në pushtet dhe ka të ngjarë të qëndrojë përtej kësaj. Ai postet e tij si sekretar i përgjithshëm i Partisë Komuniste Kineze dhe kryetar i komisionit qendror ushtarak i rinovoi në kongresin e partisë. Pozicioni i tij si president i Republikës Popullore të Kinës pothuajse me siguri do të rinovohet në parlament, në Kongresin Popullor Kombëtar, marsin e ardhshëm.

Li Qiang, një aleat i ngushtë i Xi, është sekretar i partisë së Shangait, i cili historikisht ka qenë një terren trajnimi për liderët e lartë kombëtarë. Ai pritet të jetë kryeministri i ardhshëm kur Li Keqiang tani jashtë komitetit të përhershëm dhe i drejtuar për në pension të largohet nga posti i kryeministrit në mars.

Li kryesoi bllokimin katastrofik të Shanghait nën Covid në fillim të këtij viti, duke dyfishuar qasjen "zero Covid" të favorizuar nga Xi, pavarësisht një kostoje të rëndë ekonomike dhe njerëzore. Lartësia e tij është marrë gjerësisht si një shenjë se Xi vlerëson besnikërinë dhe fytyrat e njohura, mbi kompetencën.

Nga viti 2004 deri në 2007, kur Xi ishte shefi më i lartë i partisë në provincën Zhejiang, Li ishte shefi i shtabit të tij. Pasi Xi u bë udhëheqësi më i lartë i Kinës, ai e gradoi Li fillimisht si guvernator të Zhejiang dhe më pas sekretar partie të provincës Jiangsu, duke i siguruar atij përvojën qeverisëse rajonale dhe kredencialet që i nevojiteshin për role më të mëdha.

Zhao Leji i ka rrënjët në dy provinca të varfëra perëndimore, Shaanxi, shtëpia e tij stërgjyshore dhe Qinghai, ku në vitin 2000 u bë guvernatori më i ri provincial në vend.

Ai ka qenë kreu i mbikëqyrësit më të lartë të partisë kundër korrupsionit, komisioni qendror për inspektimin e disiplinës, një instrument kyç në forcimin e CCP të Xi dhe kontrollit personal.

Ai drejtoi gjithashtu Departamentin e Organizimit të fuqishëm të partisë, duke mbikëqyrur emërimin e të gjithë zyrtarëve të lartë në të gjithë Kinën. Ai e përdori atë post për të treguar besnikërinë e tij, duke i vendosur aleatët e Xi në pozicione të rëndësishme në të gjithë vendin gjatë dekadës së kaluar.

Një aleat kyç i Xi, Wang është i rrallë në mesin e kuadrove të larta komuniste që nuk ka përvojë administrative në drejtimin e një province apo qyteti të madh. Në vend të kësaj, ai është teoricieni politik i Xi, këshilltari i tij më i afërt për ideologjinë, propagandën dhe politikën e jashtme.

Një ish-akademik i njohur për teoritë e tij mbi "neo-autoritarizmin", Wang mbrojti një shtet të fortë dhe të centralizuar për të kundërshtuar ndikimin e huaj. Si ndihmë për Xi, ai gjithashtu beson në udhëheqjen e fortë qendrore, duke hedhur poshtë udhëheqjen kolektive të paraqitur pas vdekjes së Mao Ce Dunit në një përpjekje për të shmangur përsëritjen e teprimeve të asaj epoke.

Pozicionet e tij zyrtare përfshijnë shërbimin si drejtor i zyrës qendrore të kërkimit të politikave (CPRO) nga 2002 deri në 2020.

Cai Qi, sekretari i partisë së Pekinit, ishte hyrja e papritur në PSC. Ai u shfaq në disa lista të gjata të kandidatëve të mundshëm, por nuk ishte emëruar gjerësisht në krye.

Hyrja e tij është një tjetër shenjë se si Xi i vlerëson besnikët dhe njerëzit që ai njihte duke i ngritur në rangje. I lindur në Fujian, provinca bregdetare lindore që do të formësonte karrierën e hershme të Xi, Cai e kaloi fillimin e jetës së tij të punës atje. Ai u zhvendos në provincën e afërt Zhejiang, ku Xi shërbeu si guvernator, përpara se të vihej në krye të Pekinit në 2017.

Ai ka qenë një kampion i shquar i politikës Zero Covid të përqafuar nga Xi dhe mbikëqyri me sukses Olimpiadën Dimërore 2022.

Ding Xuexiang është një aleat i vjetër dhe i besuar i liderit të Kinës. Ai shërbeu si sekretar politik i Xi-t kur ishte shef i partisë së Shangait në vitin 2007 dhe u ngrit me të për t'u bërë sekretar privat dhe portier kur Xi mori vendin.

Ai studioi inxhinieri mekanike dhe filloi karrierën e tij si studiues në Institutin e Kërkimeve të Materialeve të Shangait, përpara se të kalonte në role partiake me kohë të plotë.

Rolet e Ding-ut në prapaskenë nënkuptojnë se ai ka një profil publik edhe më të ulët se liderët e tjerë të Kinës, edhe pse CCP është përgjithësisht e fshehtë për figurat e larta.

Ai është anëtari më i ri i komitetit të përhershëm dhe në moshën 60-vjeçare, i vetmi që do të kualifikohej sipas rregullave të vjetra për të shërbyer një mandat tjetër në 2027. Megjithatë, Xi tashmë ka prishur normat për moshën e daljes në pension, kështu që të tjerët mund të qëndrojnë gjithashtu.

Li Xi është një anëtar i vjetër i rrethit të brendshëm të Xi. Dy burrat e kanë njohur njëri-tjetrin dhe thuhet se kanë qenë miq të familjes, që nga fillimi i viteve 1980, kur Li punonte për një veteran partie, i cili ishte i afërt me babain e Xi.

Ai është ngritur në mënyrë të qëndrueshme në parti përmes pozicioneve në të gjithë Kinën, në provincat Shaanxi, Shangai dhe Liaoning. Fillimisht ai studioi gjuhë dhe letërsi kineze, por kohët e fundit bëri një MBA në Universitetin Tsinghua.

Ai tani është shef partie i provincës së pasur Guangdong. Atje ai është përgjegjës për zhvillimin e Zonës së Gjirit të Madh, masterplani i Xi për një central elektrik ekonomik që integron nëntë qytete kineze me Hong Kongun dhe Makaon. /Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH