Ndërkombëtare

Wuhan ndalon gjuetinë dhe ngrënien e kafshëve të egra për 5 vjet

               Publikuar në : 20:18 - 21/05/20 liberale

Epiqendra e pandemisë së koronavirusit në Kinë, Wuhan, ka ndaluar gjuetinë dhe konsumimin e mishit të kafshëve të egra për 5 vjet. Urdhri u botua në uebfaqen e administratës komunale të qytetit kinez.

Pas krizës, qeveria vendosi gjithashtu një ndalim të përkohshëm të tregtisë së kafshëve të egra në tregun Wuhan Huanan, i dyshuar se aty e kishte origjinën dhe virusi që shkaktoi mijëra viktima dhe miliona të infektuar.

Dukët që rregullorja e re që ka hyrë në fuqi ka dhënë efekte të menjëhershëm, pasi mbron faunën e rrezikuar, ndalon gjuetinë e kafshëve të egra dhe forcon dhe edukimin për të mbrojtur jetën e egër.

Nën drejtimin e Administratës Kombëtare të Pylltarisë dhe Grassland, Kina ka shtuar dhe ashpërsuar masat e saj të gjuetisë së paligjshme dhe shfrytëzimit të kafshëve të egra që prej muajit shkurt.

Tags: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back