Globi

Vuçiç jep dorëheqjen nga udhëheqja SNS-së

Shkruar nga Liberale
Vuçiç jep dorëheqjen nga udhëheqja SNS-së

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka organizuar sot një miting në Beograd pasi firmosi urdhrin për gatishmërinë ushtarake të vendit duke përfituar kështu edhe nga tensionet në Kosovë. Ai ka njoftuar se dorëheqjen si kreu i partisë SNS (Partia Përparimtare Serbe), duke u shprehur se nga nesër detyra e tij do të jetë vetëm si lideri i vendit dhe i qytetarëve.

“Kjo është mbrëmja e fundit kur ju drejtohem si kryetar i SNS-së, anëtar besnik dhe besnik i së cilës do të jem, por nga nesër do të jem kryetar i të gjithë qytetarëve të Serbisë, por jo edhe i partisë politike”, tha ai.

Gjatë fjalës së tij para protestuesve, Vuçiç tha se aksioni i ditës së sotme nga Forcat Speciale të Kosovës sipas tij ishte i planifikuar dhe si përgjigjie njoftoi mbledhje të Këshillit të Sigurisë ditën e nesërme, shkruan Kurir.rs.

“Sot, sikur të ishin duke pritur për këtë ditë, për një numër të madh të burrave nga veriu që të vijnë në Beograd, që të sulmojnë ndërtesat komunale në Zubin Potok, Zveçan e Leposaviç”, tha ai.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH