Aktualitet

Vuani nga pagjumësia? Ja ushtrimi që do t’ju ndihmojë të flini brenda disa sekondave

Shkruar nga Liberale
Vuani nga pagjumësia? Ja ushtrimi që do t’ju ndihmojë

Mungesa e gjumit ndikon shumë në faktorë të ndryshëm në jetën tonë, ndërkohë që varet nga një sërë faktorësh, kryesori është dieta.

Nëse vuani nga pagjumësia, ekziston një procedurë që mund t’ju ndihmojë të bini në gjumë brenda disa sekondave.

Relaksoni fytyrën tuaj së pari. Mbyllni sytë dhe merrni frymë ngadalë dhe thellë. Me çdo frymënxjerrje, sigurohuni që të relaksoni muskujt tuaj gjithnjë e më shumë, duke filluar me nofullën dhe nofullat dhe duke përfunduar me gojën dhe gjuhën.

Atëherë duhet të relaksoni shpatullat tuaja. Duke shpërndarë tensionin e ditës, ne relaksojmë qafën dhe trapezoidët. Dhe pastaj duart, një nga një, duke filluar nga lart dhe duke arritur në parakrah.

Relaksoni gjoksin dhe vazhdoni me këmbët. Dhe në fund më e rëndësishmja dhe më e vështira: zbrazja e mendjes.

Nëse e keni shumë të vështirë të mos mendoni për asgjë, atëherë përpiquni të përqendroheni në një imazh relaksues. Dhe në këtë mënyrë gjumi do të vijë shumë më lehtë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH