Globi

Vrau burrin milioner dhe dy fëmijët e tij, gruaja arrestohet pas 3 vjetësh në arrati

Shkruar nga Liberale

Një grua është kapur pas tre vjetësh në arrati me dyshimin për vrasjen e bashkëshortit të saj milioner dhe njerkut, pasi ajo u hoq nga një testament. Berenice Alanís u kap të mërkurën në një hotel në qytetin turistik meksikan të Acapulco.

Kapja u bë e mundur nga një e ftuar vigjilente, e cila kishte njohur fytyrën e saj nga posterët e kërkuar, raportoi rrjeti i lajmeve Telediario.

Autoritetet thanë se Alanís punësoi atentatorët që hynë në palestrën e qytetit të Meksikos në pronësi të bashkëshortit të saj Jacobo Quesada, 51 vjeç, dhe e ekzekutuan atë së bashku me djalin e tij Jacobo Quesada Jr., 25 vjeç dhe vajzën Patricia Quesada, 24, më 5 prill 2019.

Alanís u punësua në vitin 2003 nga Jacobo Quesada si pjesë e ekipit të pastrimit në palestër para se të fillonin të takoheshin. Më pas ai braktisi gruan e tij Patricia Arellano dhe u martua me Alanís.

Jacobo Quesada dhe fëmijët e tij e bënë atë pjesë të familjes dhe e morën me pushime, duke përfshirë një vizitë në Nju Jork ku shkuan në pazar dhe morën pjesë në një lojë të New York Yankees.

Burri kërkoi t'i jepte fund marrëdhënies me partneren e re, në fund të vitit 2018 pasi kishte zbuluar se Alanís po e tradhtonte dhe flinte me djalin e tij dhe një punonjës palestere.

Natën e vrasjes, Jacobo Quesada ishte me fëmijët e tij brenda një zyre në palestër kur Alanís mbërriti.

Ajo i kërkoi ndihmësit të recepsionit të hynte për një rutinë stërvitjeje. Vrasësit më pas kaluan nëpër hyrje dhe u drejtuan drejt zyrës ku qëlluan me armë Quesada dhe fëmijët e tij.

Hetuesit dyshuan për aktivitetet e Alanit pasi ajo mori flotën e tij të automjeteve luksoze, ndryshoi pronësinë dhe i shiti të gjitha në vitin 2019.

Një gjykatës miratoi një urdhër-arrest të saj më 20 dhjetor 2019, pasi prokurorët treguan prova se Alanís kishte komplotuar vrasjen, sepse asaj i ishte hequr testamenti dhe pasuria prej 20 milionë dollarësh e burrit të saj./Liberale.al

Poll
SHQIPENGLISH