Aktualitet

Vrasja me sëpatë, 27-vjeçari shqiptar kishte lidhje me vajzën e viktimës. Prej kohësh familjet ishin në sherr

Shkruar nga Liberale
Vrasja me sëpatë, 27-vjeçari shqiptar kishte lidhje me

Njerëzit nuk pranojnë të flasin në komunitetin të Nea Skionit në Halkidiki, lidhur me shkaqet që çuan në episodin e egër dhe vrasjen e 53-vjeçarit mbrëma të së enjtes.

Në fshatin Kasandrë ka frikë dhe pothuajse askush nuk dëshiron të flasë me emër dhe fytyrë për atë që ndodhi në natën fatale, por edhe për atë që ka ndodhur në të kaluarën mes dy familjeve që duket se kanë pasur zënka të shpeshta. Anëtarët e familjes së viktimës, si dhe 53-vjeçari i cili vdiq të enjten mbrëma pas dy goditjeve që mori me sëpatë dhe pësoi një atak kardiak, raportohet se kanë angazhuar policinë në të kaluarën.

53-vjeçari njihej në të gjithë zonën me një “nofkë” specifike dhe sipas shumë banorëve, ai shpesh ka pasur përleshje me familjen shqiptare, por edhe me persona të tjerë të zonës, për pasojë shumë kanë pasur frikë prej atij. Siç u bë e ditur dje, djali i tij mësohet se është 24-vjeçari i akuzuar për përdhunimin e një 14-vjeçareje në plazhin e Nea Skionit në Bashkinë e Kasandrës, pak larg shtëpisë së tij, më 16 shtator.

Më pas e mitura është ekzaminuar nga mjeku mjekësor dhe në prani të psikologes së fëmijëve ka rrëfyer momentet e terrorit që ka përjetuar. I riu u arrestua dhe mohoi akuzat ndaj tij për akte seksuale me të mitur dhe përdhunim, ndërsa pas rrëfimit të tij në hetuesi u la i lirë.

Autori ka qenë në lidhje me vajzën e viktimës

Vrasja me sëpatë ndodhi pak pas orës 23:00 të së enjtes kur 27-vjeçari me origjinë nga Shqipëria, i cili ishte në një lidhje romantike me vajzën e viktimës, shkoi në shtëpinë e 53-vjeçarit me vëllain e tij 47-vjeçar. Viktima ka dalë nga shtëpia me të brendshme dhe pa këmishë, ndërsa shoqërohej nga vajza e tij 18-vjeçare dhe djali i tij 24-vjeçar.

Brenda rrugicës së vogël ku ndodhet shtëpia ka shpërthyer një përleshje e fortë që është shndërruar në një episod të egër kur 27-vjeçari ka shtyrë partneren e tij dhe ka plagosur me thikë vëllanë e saj. Vëllai i tij 47-vjeçar e ka goditur viktimën me shpinën e sëpatës në gjoks dhe më pas duket se janë larguar nga vendi i ngjarjes, pasi ishte njoftuar edhe policia.

“Pas episodit, gruaja dhe fëmijët e hipën në makinë dhe u larguan nga shtëpia, por ai nuk ndihej mirë dhe u ankua se i dhemb zemra. Ndaluan makinën jashtë një karburanti të vjetër në zonë, e nxorën të shtrihej dhe në momentin që mbërriti ambulanca ai kishte vdekur”, ka treguar për protothema.gr një banor i zonës.

18-vjeçarja ishte në një lidhje prej më shumë se dy vitesh me 27-vjeçarin e akuzuar për vrasjen e babait të saj, por nuk dihet nëse sherri ka shpërthyer për arsye që lidhen me çiftin, apo mosmarrëveshjet personale që dyshohet se kanë pasur dy familje.

“Ne menduam se ishte nga zemra e tij, por ai u rrah”

Në gjendje të keqe psikologjike, bashkëshortja e 53-vjeçarit ka përmendur se ngjarja ka ndodhur jashtë shtëpisë së familjes dhe fjalën e ka tani drejtësia. “U bë një zhurmë dhe thirrëm policinë. Burri im ndjeu një dhimbje. Ne menduam se ishte nga zemra e tij, por ai u rrah. Nuk dua të them gjë tjetër, çështjen e ka marrë policia”, tha për protothema.gr bashkëshortja e viktimës.

Siç tha një i afërm i viktimës, “ende nuk e dimë saktësisht se si ka ndodhur ngjarja tragjike. E dimë që të enjten mbrëma ka pasur një përleshje shumë të madhe për çështje personale. Ndoshta mes 27-vjeçarit dhe vjehrrit të tij. Vdekja erdhi si pasojë e arrestit kardiak, pas goditjeve që mori. Të gjithë jemi të shokuar dhe po përpiqemi të mbështesim gruan e tij”.

Dy vëllezërit, 27 dhe 47 vjeç, u arrestuan mesditën e të nesërmes së vrasjes, nga efektivët e policisë së Sigurimit të Poligyros dhe u dërguan në Prokurorinë e Polygyros.

Dy vëllezërit përballen me akuzat për vrasje, tentativë vrasje dhe shkelje të armëve./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH