Aktualitet

Vrasja e shqiptarit, reagon familja: Jemi në shok, na lejoni të...

Shkruar nga Liberale
Vrasja e shqiptarit, reagon familja: Jemi në shok, na lejoni të...

Media britanike “Daily Mail”, shkruan këtë të diel se Flamur Beqiri u qëllua për vdekje në pjesën e shpinës mbrëmjen e 25 nëntorit.

Policia beson se vrasja në shtëpinë e tij prej 1.7 milion £ mund të jetë pjesë e larjes së hesapeve mes bandave të drogave.

36-vjeçari ishte në shënjestër kur u kthye në banesën e tij në Battersea, në Londrën e Jugut, me gruan dhe djalin e tij pak para orës 9.

Pas krimit, atentati u arratis në këmbë, ndërsa policia ka sekuestruar kamerat e sigurisë në zonën në përpjekje për të identifikuar vrasësin.

Oficerët e Scotland Yard tani po përqendrohen tek lidhje e viktimës bandat e drogës në qytetin ku u rrit në Malmo të Suedisë.

Gruaja e tij u ka thënë miqve se burri “kurrë nuk më tha shumë gjëra” për aktivitetet e biznesit. Ai drejtonte dy kompani një të quajtur Skrilla në Malmo dhe një firmë të quajtur Music Fantabolous.

Policia Suedeze ka informuar për Scotland Yard se Beqiri, dyshohej se ishte përfshirë shumë në kontrabandën e sasive të mëdha të kokainës dhe kanabisit përmes Marokut dhe Spanjës në Suedi.

Ai mendohet se ka qenë i lidhur me një bandë në Malmo e cila është përfshirë në konflikte me rivalët e njohur si Los Suecos, që do të thotë ‘Suedezët’, e cila është përfshirë në më shumë se dhjetë vrasje në Suedi dhe Spanjë.

Në Suedi, Beqiri mori kërcënime me vdekje në Malmo para se të largohej për në Mbretërinë e Bashkuar rreth katër vjet më parë.

Në një deklaratë të lëshuar përmes Skoci Yard, familja e tij tha: “Falënderojmë të gjithë për ngushëllimet e tyre. Familja jonë është në gjendje shoku dhe e pikëlluar. Të kesh kaq shumë trishtim në këtë kohë ta copëton zemrën. Ne do të kërkojmë me mirësi që të respektoni privatësinë tonë dhe të na lejoni të pikëllohemi në paqe.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH