Aktualitet

Von Cramon: Qeveria e Kosovës po rrezikon shumë me manovrat në Veri

Shkruar nga Liberale
Von Cramon: Qeveria e Kosovës po rrezikon shumë me manovrat në

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, u ka bërë thirrje autoriteteve të Kosovës që t’i tërheqin njësitete speciale të Policisë nga veriu dhe të ulen në tavolinën e negocimit.

Von Cramon ka thënë se mënyra e vetme për të zgjidhur situatën është dialogu dhe në mënyrë konstruktive. Von Cramon ka thënë se Qeveria e Kosovës po rrezikon shumë me “manovrat në veri”.

“A është kjo formë e qeverisjes ‘së mirë’ që duam? Në vend të kësaj ne duhet të kemi më shumë masa për ndërtim të besimit. Dialogu brenda Kosovës është e vetmja mënyrë për të dalë nga kjo gjendje. U bëjë thirrje autoriteteve kosovare të mendojnë për të marrë masa për ndërtim të besimit. Si shembull tërheqja e forcave speciale të Policisë nga veriu e të ulen në tavolinë negocimit. Palët e përfshira të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialog për të zgjidhur çështjet e pazgjidhura”, tha Von Cramon në konferencë për media në Prishtinë.

Von Cramon ka treguar se me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti është takuar të dielën dhe ka pasur takim të mirë e të frytshëm. Ajo ka thënë se i takon Qeverisë së Kosovës të marrë vendime të nevojshme.

“Unë vetëm e shpreha shqetësimin tim. A ka legjitimitet qeverisja e re lokale, nuk kam dyshim për këtë. Por unë vetëm kam shprehur shqetësimin tim”, tha Von Cramon.

Ajo ka thënë se vizita e saj në Kosovë ishte planifikuar më herët për të paraqitur Raportin e Parlamentit Evropian për Kosovën.

Von Cramon ka përgëzuar qytetarët për liberalizimin e vizave, ndërsa po ashtu edhe Qeverinë për punën që ka bërë në luftim të krimit të organizuar e korrupsionit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH