Aktualitet

Vitin e kaluar hoqi dorë nga 90% e pasurisë, tani i kërkon BE-së taksa më të larta/ Kush është 30-vjeçarja më e përfolur në Evropë

Shkruar nga Liberale
Vitin e kaluar hoqi dorë nga 90% e pasurisë, tani i kërkon

"Përshëndetje, unë jam Marlene Engelhorn. Unë jam një multimilionere dhe dua që të më taksoni më shumë, duke filluar që tani." Kështu nis videomesazhi i publikuar ditën e hënë nga 30-vjeçarja Engelhorn, një e re austriake që trashëgoi pasurinë e kompanisë së madhe kimike BASF. Gruaja e përshkroi veten si një "multi-milionere" vetëm sepse vitin e kaluar hoqi dorë nga 90% e trashëgimisë së tij, e cila do të ishte rreth 4 miliardë dollarë.

Videoja e Engelhorn i drejtohet Bashkimit Evropian. Në fakt, fushata "Tax the Rich" ka nisur një grumbullim nënshkrimesh për të kërkuar krijimin në të gjithë BE-në taksa më të larta mbi pronat e mëdha, të ardhurat e të cilave do t'i dedikoheshin "luftës kundër ndryshimeve klimatike dhe pabarazisë". Kjo është një e ashtuquajtur iniciativë qytetare: nëse mbledh numrin e nevojshëm të nënshkrimeve deri në tetor 2024, propozimi do të mund të arrijë në Parlamentin Evropian. Multimilionerja Engelhorn ka vendosur ta mbështesë. Deri më tani, afërsisht dy muaj pas fillimit të mbledhjes së nënshkrimeve, kanë mbërritur pak më pak se 100 mijë nënshkrime, shumica e të cilave nga Franca. Qëllimi është të arrihen 1 milion firma.

Marlene Engelhorn, e cila pak më shumë se një vit më parë njoftoi synimin e saj për të hequr dorë nga 90% e trashëgimisë së saj dhe për të mbajtur 400 milionë euro nga 4 miliardë, është pjesë e shoqatës "Milionerë për njerëzimin" dhe së bashku me 49 trashëgimtarë të tjerë themeluan lëvizjen "AG Steuersrechtigkeit", e njohur më mirë si "Taksomë tani". Në një intervistë për BBC ajo deklaroi: "Unë nuk e di historinë e saktë dhe origjinën e fatit dhe as sa punë kërkonte. Ajo që mund të them është se nuk është puna ime."

Në videon drejtuar institucioneve të Bashkimit Evropian, Engelhorn tha: "Iniciativa e qytetarëve evropianë ka për qëllim taksimin e super të pasurve si unë. Nëse mbledhim një milion nënshkrime, mund të kërkojmë që BE të marrë masa. Një taksë si kjo do të shqetësojë vetëm super të pasurit dhe do të jetë në gjendje të mbledhë miliardat që na duhen për të reduktuar pabarazinë, infrastrukturën financiare dhe shërbimet publike si p.sh. spitalet dhe shkollat ​​dhe si dhe të luftojmë ndryshimet klimatike"./Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH