Globi

Videoja e vajzës siriane bëhet virale: Çfarë kemi bërë? Edhe ne jemi njerëz, pse ndihmoni vetëm Turqinë?

Shkruar nga Liberale
Videoja e vajzës siriane bëhet virale: Çfarë kemi

Një e re nga Siria është bërë virale pasi përmes TikTok u bën thirrje të gjitha vendeve që të dërgojnë ndihma në vendlindjen e saj. Usa deklaron se ndihet e neveritur nga sjellja e komunitetit ndërkombëtar, i cili pavarësisht se i dërgon ndihma Turqisë, e cila gjithashtu u godit nga tërmeti, nuk kujdeset të ndihmojë as Sirinë.

Konkretisht, ajo në një video thotë: “Jam e neveritur fjalë për fjalë tani. Unë jetoj në Siri dhe kemi 7 vjet në luftë. Ne vuajtëm shumë në këtë qytet, mirë? Kemi vuajtur shumë. Humbëm shumë njerëz që i donim dhe vuajtëm nga lufta për 7 vjet. Nuk kemi energji elektrike, nuk kemi gaz, nuk kemi asgjë. Ne nuk kemi asgjë që mund t'i duhet një njerëzore, mirë?

Ne nuk kemi as bazat për nevojat e njeriut, për të plotësuar nevojat elementare. Dhe tani ndodhi tërmeti dhe asnjë person nuk u përpoq të na ndihmonte. Po, e di që ka ndodhur në Turqi dhe më vjen shumë keq për Turqinë. Dhe e di që ka shumë njerëz që vuajnë në Turqi, por edhe ne po vuajmë. Edhe ne jemi njerëz. Ne jemi njerëz të martuar. Mos e bëni këtë, mos na ndihmoni në asnjë mënyrë. Çfarë kemi bërë; Ne jemi njerëz. Nuk kemi faj që ka ndodhur lufta dhe çfarë ka ndodhur. Na duhet ndihma jote. Njerëzit po vdesin dhe ne nuk kemi ku të shkojnë.

Shtëpitë e tyre u shembën dhe ka fëmijë që humbën të gjithë të afërmit e tyre. Të gjitha familjet e tyre tani janë zhdukur. Ju lutemi për çdo gjë që mund të ndihmojë. Ndani këtë mesazh dhe tregojuni njerëzve se Siria po vuan. Ju lutemi jepni gjithçka, dhuroni gjithçka që mundeni, ju lutemi ndihmoni. Kjo nuk është e drejtë! Nuk kemi faj që kemi lindur në një vend nga i cili as nuk mund të largohemi. Nuk kemi faj që pasaporta nuk na lejon të shkojmë askund në botë. Nuk është faji ynë.

Të paktën ndihmoni njerëzit që vdesin. Të paktën ndihmoni njerëzit që nuk kanë shtëpi, pa familje tani. Dhe nuk dinë ku të shkojnë sepse nuk kanë para. Ndihmoni këdo që të dijë se kjo po ndodh. Mos lejoni që mediat t'ju mashtrojnë dhe të thonë "ne ndihmojmë Sirinë". Askush nuk po e ndihmon Sirinë dhe unë do t'jua vërtetoj këtë. Unë do t'ju tregoj një foto, e cila tregon se asnjë avion i vetëm nuk po arrin në Siri. Asnjë aeroplan i ndyrë! Pra, ju lutemi përhapni fjalën dhe dhuroni atë që mundeni. Ju lutem!"

@patriciaa674 Please share this to everyone you know?? Anything can help. Thank you❤️?? #fyp #earthquake #syria #turkey #fypシ #suffering #humans #help #humanity ♬ original sound - patriciaa674

Pasi kjo video u bë virale, të shumtë ishin ata që ‘duartrokitën’ lëvizjen e të resë siriane Patricia, megjithatë të tjerë reaguan pasi në video ajo shihet e zbukuruar me thonj artificialë.

Ata i kanë shkruar në video se është e pamundur që ajo të jetojë në Siri dhe t'i bëjnë thonjtë dhe e akuzuan se kishte një llogari false.

Në videon e saj të re, ajo u përgjigj se “Siç e kam thënë edhe në videot e mëparshme, jam e bekuar sepse jetoj në qytetin e Damaskut, sepse nuk jemi prekur nga tërmeti. Ne ende po numërojmë plagët nga lufta. Asgjë nuk ka ndodhur këtu. Por ka shumë zona të Sirisë që janë të traumatizuara. Ka njerëz pa shtëpi, pa strehë, nuk kanë rroba, nuk kanë ujë, nuk kanë ushqim. Të gjithë këta njerëz nuk kanë akses në mediat sociale, ndaj dua që zëri i tyre të dëgjohet. Telefoni për mua dhe fakti që jetoj në Damask është bekim”, tha ndër të tjera e reja. Ajo shpjegoi se ka një shërbim për thonjtë në qytetin e saj dhe u tregoi ndjekësve se si funksionon rryma dhe interneti./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH