Globi

Video/ Shkatërrohet laboratori më i madh i kokainës në Holandë

Shkruar nga Liberale
Video/ Shkatërrohet laboratori më i madh i kokainës në

Policia holandeze ka çmontuar atë që ajo e përshkruanin si “laboratorin më të madh të kokainës në Holandë i zbuluar ndonjëherë”.

Zbulimi u bë gjatë bastisjeve në një qendër hipizmi në Nijeveen, 120 kilometra në verilindje të Amsterdamit.

Policia konfirmoi në një deklaratë se zbuloi dhjetëra mijëra litra kimikate dhe 100 kilogramë kokainë.

E ashtuquajtura “lavanderi droge” – policia thotë se kokaina e kontrabanduar ishte “larë” nga rrobat.

Policia arrestoi gjashtëmbëdhjetë të dyshuar në vendngjarje, përfshirë pronarin e ndërtesës.

Bastisjet u kryen edhe në Elshout dhe Apeldoorn, ku autoritetet gjetën 120,000 kilogramë “material transportues”. Atje është ndaluar edhe një i dyshuar tjetër.

“Duke pasur parasysh numrin e njerëzve që punojnë atje, instalimin, madhësinë, paraqitjen dhe pajisjet, ne vlerësojmë aftësinë e prodhimit në 150 deri në 200 kilogramë kokainë në ditë,” tha André van Rijn, kryeinspektori i Ndihmës Kombëtare të Ndihmës për Demontimin (LFO), cituar nga EuroNews.

Ky numër i kilogramëve është i barabartë me një vlerë të rrugës midis 4,5 milion dhe 6 milion €”.

Videoja e policisë nga vendi i ngjarjes tregon pajisje dhe furnizime, përfshirë fuçi plastike, vazo kimikatesh, dhe një radhë prej pesë miksera.

Pas bastisjeve, LFO iu deshën tre ditë për të ndaluar me kujdes procesin kimik dhe asgjësimin e materialit.

Shërbimi Kombëtar i Hetimit në Holandë vazhdon hetimet dhe policia nuk po përjashton arrestime të mëtejshme.

Policia tha se 13 nga të dyshuarit në paraburgim janë shtetas kolumbianë dhe një i dyshuar tjetër ka kombësi të dyfishtë holandeze dhe kolumbiane.

Tre të tjerët të arrestuar nën dyshimin për prodhimin e drogës janë holandezë dhe një tjetër i dyshuar është turk.

Ata do të paraqiten para një gjykatësi hetues të mërkurën dhe të enjten.

https://twitter.com/i/status/1293083304573505537

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH