Aktualitet

Video/ Pamje rrëqethëse nga nxjerrja e njerëzve nën rrënoja, të mbijetuarit në qiell të hapur, temperaturat shkojnë në -5 gradë

Shkruar nga Liberale

Të vendosur për të luftuar deri në fund për të çliruar njerëzit që janë nën rrënoja pas tërmetit në Turqi janë ekipet e shpëtimit nga e gjithë bota që ndodhen në shtetin fqinj dhe po operojnë në zonat e prekura nga tërmeti.

Në qytetin e Hatay, ekipet e shpëtimit nxorën të gjallë Elenin e vogël pas 68 orësh nën rrënojat. Videoja nga Al Jazeera është tronditëse.

https://youtu.be/ZDbm2TeP3Uc

Tipike janë pamjet nga operacioni i shpëtimtarëve nga Koreja e Jugut, të cilët arritën të çlirojnë një fëmijë të vogël dhe një të rritur nga rrënojat e një ndërtese në qytetin Antakya në provincën e Hatay mëngjesin e së enjtes.

Ndërkohë, videot e publikuara nga mediat turke në përpjekje për t'u dhënë shpresë atyre që ende presin një lajm të mirë për njerëzit e tyre, po shkaktojnë emocione të forta.

Zjarrfikësit nga Antalia që punonin në rajonin e Kahramanmaras shpëtuan të riun Dogan Akok 64 orë pas tërmetit vdekjeprurës, i cili kishte skalitur në mbeturina frazën "mos e humb shpresën".

https://youtu.be/ty787X1LAQg

Në të njëjtën zonë, ekipet e shpëtimit gjetën të gjallë një djalë të vogël, Kevser, i cili, ndërsa operacioni i shpëtimit po zhvillohej, po fliste me të atin dhe i bërtiste atij "eja të më ndihmosh".

Në Gaziantep, një foshnjë katër muajshe është nxjerrë e gjallë nga rrënojat e një ndërtese.

Megjithatë, me kalimin e orëve, shpresat për të gjetur të mbijetuar nga tërmeti, i cili tashmë ka vrarë më shumë se 16 mijë njerëz, po pakësohen.

"72 orët e para janë kritike për gjetjen e të mbijetuarve, dhe për nxjerrjen gjallë të më shumë se 90% të personave që gjenden nën rrënoja", vëren Ilan Kelman, një studiues i fatkeqësive në University College London (UCL).

Ndërsa operacionet vazhdojnë ditë e natë, rënia e re e temperaturës e bën jetën një makth për të mbijetuarit që nuk kanë ku të shkojnë. Në Gaziantep të Turqisë temperatura ka rënë në -5 gradë Celsius herët në mëngjes.

Palestra, xhamitë, shkollat ​​dhe dyqanet kanë mirëpritur të mbijetuarit, por shtretërit janë të paktë dhe mijëra prej tyre kalojnë netët në makina ose në strehimore të improvizuara.

"Fëmijët tanë janë ngrirë," u ankua Ahmed Hussein, baba i pesë fëmijëve, i cili u detyrua të ngrinte një strehë pranë shtëpisë së tij të dëmtuar në Gaziantep, një qytet pranë epiqendrës së tërmetit 7.8 ballë.

“Duhej të digjnim stolat e parkut dhe disa nga rrobat e fëmijëve. Nuk kishte asgjë tjetër”, shton ai. Të paktën të na kishin dhënë çadra”, thekson ai duke iu referuar autoriteteve turke.

Gjatë vizitës së tij në rajon, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan të mërkurën pranoi se ishin bërë disa gabime në menaxhimin e katastrofës, ndërsa kritikat u shtuan. “Sigurisht që ka pasur boshllëqe, është e pamundur të përgatitemi për një fatkeqësi të tillë”, vlerësoi ai.

Që nga e hëna, policia turke ka arrestuar rreth disa persona për postimet në mediat sociale që kritikojnë trajtimin e katastrofës nga qeveria./Liberale.al 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH