Globi

Video/ Ndodh mrekullia, mbijetuan nga rrëzimi i avionit, tre fëmijë dhe një i porsalindur gjenden të gjallë në xhungël pas 17 ditësh

Shkruar nga Liberale
Video/ Ndodh mrekullia, mbijetuan nga rrëzimi i avionit, tre

Tre fëmijë dhe një i porsalindur janë gjetur të gjallë për mrekulli, pasi u enden në Amazonën kolumbiane për 17 ditë pas një aksidenti me avion. Vëllezërit, të cilët janë 11 muajsh, katër dhe nëntë vjeç dhe motra e tyre 13-vjeçare, u lanë në mëshirën e kafshëve të egra dhe mbijetuan me frutat e xhunglës përpara se të shpëtoheshin dje. Trupat e tre të rriturve u gjetën pas përplasjes, e cila besohet të ketë ndodhur për shkak të dështimit mekanik, më 1 maj.

Presidenti Gustavo Petro e deklaroi shpëtimin një "gëzim për vendin",  duke ndarë lajmin në Twitter, duke thënë se fëmijët u zbuluan pas "përpjekjeve të forta kërkimi" nga ushtria. Ata mund të jetë gjetur në një vend të largët nga një varkëtar. Më shumë se 100 ushtarë me qen nuhatës kishin kaluar xhunglën midis departamenteve të Caquetá, ku u ul avioni, dhe Guaviare, të dy në jug të vendit. Ushtria tha se përpjekjet e kërkimit u intensifikuan pasi shpëtimtarët hasën në një "strehë të improvizuar të ndërtuar me shkopinj dhe degë", duke i bërë ata të besonin se kishte të mbijetuar.

https://twitter.com/i/status/1658492752017997828

Fëmijët janë Lesly Mucutuy, 13, Soleiny Mucutuy, nëntë, Tien Noriel Ronoque Mucutuy, katër, dhe Cristin Neriman Ranoque Mucutoy, 11 muajsh. Në fotografitë e publikuara nga ushtria, pasojat mund të shiheshin mes degëve në dyshemenë e xhunglës. Ushtarët gjetën trupat e pilotit dhe dy të rriturve që po fluturonin nga një vend në xhungël për në San Jose del Guaviare, një qytet i madh në pyjet tropikale të Amazonës të Kolumbisë, të hënën dhe të martën.

Nëna e katër fëmijëve e cila nuk i mbijetoi aksidentin quhej Magdalena Mucutuy Valencia. Tre helikopterë u përdorën për të ndihmuar në kërkimin e fëmijëve, njëri prej të cilëve transmetoi një mesazh të regjistruar nga gjyshja e fëmijëve në gjuhën Huitoto duke u thënë atyre të ndalonin lëvizjen në xhungël. Lartësia dhe trashësia e pemëve e bënte më të vështirë zbulimin e fëmijëve nga lart, me disa shkurre që arrinin mbi 50 metra lartësi. Kafshët e egra dhe shirat e dendur kanë zgjatur gjithashtu kërkimin, me kushtet në xhungël që konsiderohen të rrezikshme. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH