Të gjitha

Video/ Godina 5-katëshe zhvendoset drejt një vendi të ri

               Publikuar në : 18:06 - 30/10/20 liberale

Një godinë 5-katëshe në Shangai, të ndërtuar në vitin 1935, me peshë 7600 tonë, u ngrit nga toka dhe u spostua në një vend të ri, duke përdorur teknologjinë e “makinës që ecën”.

Spostimi u bë duke vendosur poshtë ndërtesës 200 këmbë robotike të lëvizshme.

Projekti i zhvendosjes së shkollës për 60 metra, zgjati 18 ditë. Spostimi u bë për shkak të ndërtimit të një qendre tregtare në vendin ku ndodhej më parë shkolla.

Vendimi për zhvendosjen dhe jo prishjen e shkollës u mor për shkak të përpjekjeve të Kinës për të ruajtur godinat historike në qytetet e saj.

 

Tags: ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back