Globi

Video/ Burri i pastrehë ndërron jetë në tren, pasagjeri e shtrëngoi për koke derisa ai humbi ndjenjat

Shkruar nga Liberale
Video/ Burri i pastrehë ndërron jetë në tren, pasagjeri e
Vdekja e një njeriu të pastrehë, i cili u mbyt nga një pasagjer në metronë e Nju Jorkut në fillim të kësaj jave, është cilësuar si "vrasje" nga eksperti gjyqësor ndërsa autoritetet hetojnë rastin. Në të njëjtën kohë po shtohen zërat që kërkojnë arrestimin e autorit. Afrikano-amerikani Jordan Neely, 30 vjeç, ishte një "i famshëm i vogël" në qytet: ai vishej si Michael Jackson dhe kërcente në rrugë, duke imituar idhullin e tij. Të hënën, pas një debati me pasagjerët e tjerë të metrosë, njëri prej tyre i kapi për koke derisa humbi ndjenjat. Ai u dërgua në spital, ku dha frymën e fundit. https://youtu.be/SV19J5ysSCE Incidenti u filmua në një telefon celular dhe shikimi i tij tronditi qytetin, në videon pesëminutëshe, Neely mund të shihet i shtrirë në dyshemenë e trenit ndërsa një burrë tjetër - një marins 24-vjeçar, sipas mediave amerikane. – është shtrirë sipër tij për ta penguar të ngrihet në këmbë dhe shtrëngon pjesën e sipërme të trupit. Dy burra të tjerë i mbajnë duart. Pasagjerët e tjerë, duke qëndruar mbi dy burrat, duken të shqetësuar. Një dëshmitar i tha AFP se Neely hipi në tren dhe filloi t'u bërtiste pasagjerëve të tjerë, duke u kërkuar atyre diçka për të ngrënë ose pirë. Policia e mori në pyetje të dyshuarin për mbytje të hënën dhe e liroi atë. Detajet e tij nuk janë bërë të ditura. Prokuroria e Manhatanit po heton ngjarjet, duke shqyrtuar raportin mjeko-ligjor, videon dhe fotot e përballjes së viktimës me pasagjerët. Ai po mbledh gjithashtu rrëfime të dëshmitarëve okularë dhe do të shqyrtojë të dhënat mjekësore të Neely. Neely ishte arrestuar dhjetëra herë në të kaluarën, kryesisht për prishje të qetësisë. Kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut, Eric Adams tha se "çështjet serioze të shëndetit mendor" luajtën një rol në ngjarje, por nuk pranoi të komentojë më tej ndërsa hetimi vazhdon. Ai vetëm shtoi se po punohet për kujdesin e të pastrehëve dhe largimin e tyre nga rrugët dhe stacionet e metrosë./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH